گنج کتاب

انگیزشی، موفقیت، رشد شخصی، شادی، سلامتی، مهارتهای زندگی، کارآفرینی و کسب ثروت

مداومت و معجزۀ برداشتن یک گام دیگر

ناپلئون هیل در کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید ماجرای قابل‌تأملی را درباره ارزش مداومت و پشتکار و دست نکشیدن از کار تعریف کرده که ارزشش را دارد که آن را در این جا نقل کنم. او می‌نویسد:

یکی از علل عمده شکست و ناکامی این است که در برخورد با مشکلات موقتی متوقف می‌شویم و دست از تلاش برمی‌داریم. هر کسی را که بگویید زمانی این را تجربه کرده است.

در روزگاری که همه در اندیشه طلا بودند یکی از عموهای فردی بنام داربی گرفتار “تب طلا” شد. راهی غرب شد تا با حفاری زمین به ثروت برسد. او هرگز نشنیده بود که در ذهن انسان طلایی به‌مراتب بیش از آنکه او از زمین بیرون بیاورد وجود دارد. او با اخذ اجازه‌نامه با بیل و کلنگ مشغول کار شد.

بعد از هفته‌ها کار طاقت‌فرسا به کلوخه‌های براق طلا رسید. اکنون به‌وسیله‌ای نیاز داشت تا این کلوخه‌ها را از دل خاک بیرون بکشد. بی‌آنکه کسی متوجه بشود روی معدن را پوشانید و عازم شهرشان شد تا موضوع را برای بستگان و برخی از همسایگان بازگو کند. آنها دور هم جمع شدند و پول خرید دستگاه حفاری را تدارک دیدند، آن را خریدند و به محل معدن طلا بردند. عمو و داربی سرگرم کار شدند.

نخستین کامیون کلوخه‌ها را به کوره ذوب و استخراج طلا فرستادند. معلوم شد که یکی از غنی‌ترین معادن کلرادو را یافته‌اند. حمل چند کامیون کلوخه طلا کافی بود تا همۀ بدهی های آنها را پاک کند و نوبت به سود کلان برسد. مته‌های حفاری زمین را می‌شکافتند. امید داربی و عمویش بیشتر می‌شد تا اینکه اتفاقی افتاد. رگه‌های طلا بی‌مقدمه ناپدید شدند. آنها به پایان رنگین‌کمان رسیده بودند. از معدن طلا دیگر اثری نبود. به کندن زمین ادامه دادند، مأیوسانه می‌خواستند رگه طلا را از نو بیابند، اما موفق نشدند.

سرانجام تصمیم گرفتند که دست از کار بکشند.

دستگاه حفاری را به چند صد دلار فروختند و با قطار به دیارشان برگشتند. کسی که دستگاه را خریده بود از یک مهندس معدن خواست تا به معدن نگاهی بیندازد و برای او محاسبه کوچکی انجام دهد. مهندس مزبور نظر داد که پروژه حفاری معدن ازآن‌جهت شکست خورده است که صاحبان آن از کار معدن و اصول حاکم بر آن آگاه نبودند. محاسبات این مهندس نشان داد که رگه طلا در ۹۰ سانتیمتری از محلی که خانواده داربی کارشان را متوقف کرده بودند از نو پدیدار خواهد شد و دقیقاً این اتفاق افتاد. کسی که دستگاه حفاری را خریده بود میلیون‌ها دلار ثروت انباشت کرد. او به حقیقت مهمی توجه کرده بود و آن اینکه قبل از تسلیم شدن و دست از کار کشیدن باید با متخصص به مشورت نشست.

معدن طلای درون شما

این واقعه برای داربی شوک بزرگی بود. او در یک قدمی طلا از کار دست کشیده بود و این برایش قابل‌تحمل نبود. اما او درسی بزرگی از این شکست گرفت.

او بعدها جبران زیان خود را کرد. او به ثروتی بیش از اینها دست یافت و این زمانی بود که او به کشف بزرگی نائل آمد. او فهمید که:

اشتیاق می‌تواند به طلا تبدیل شود.

او به‌کار فروش بیمه عمر مشغول شد. آقای داربی می‌دانست که به دلیل آنکه در یک قدمی طلا کارش را رها کرده و سود کلانی را ازدست‌داده  است با خود گفت «من در فاصله ۹۰ سانتیمتری طلا متوقف شدم. اما از این به بعد، وقتی به اشخاص رجوع می کنم و از آنها جواب نه می گیرم، تسلیم نمی شوم.»

داربی در شمار معدود کسانی قرار گرفت که سالانه بیش از یک میلیون دلار بیمه عمر می‌فروشند. او پیروزی خود را مدیون شکستی می‌داند که در کار استخراج از معدن طلا متحمل شد. او می‌داند که قبل از موفقیت باید شکست‌های موقتی را پذیرفت. وقتی سایه‌های شکست از راه می‌رسند، ساده‌ترین و به ظاهر منطقی‌ترین اقدام دست کشیدن از فعالیت است و این اقدامی است که اکثر افراد انجام می‌دهند.

بیش از پانصد نفر از موفق‌ترین افراد دنیا که ناپلئون هیل با آنها مصاحبه کرد به او گفتند که بزرگ‌ترین موفقیت آنها یک قدم فراتر از جایی که شکست‌خورده بودند نصیبشان شده است. تو گویی شکست به‌عمد در یک قدمی موفقیت چهره می‌نماید.

ماجرای داربی به ما نشان می‌دهد که برداشتن فقط یک گام دیگر چقدر ممکن است تفاوت ایجاد کند. وقتی گام های کوچک و اقدامات ناچیز روزانه به‌صورت مداوم تداوم می‌یابند اثر و نتیجه‌ای بزرگ به بار می‌آورند. ضرب‌المثلی چینی می‌گوید:

آنکه کوه را از میان برداشت کسی بود که شروع به جمع‌آوری سنگریزه‌ها کرد.

گاه متوجه نیستیم که بزرگ‌ترین موفقیت‌ها و دستاوردها بسیار به ما نزدیک‌تر از آن‌اند که تصور می‌کنیم و تنها یک گام با ما فاصله‌دارند. پس این گام را بردارید.

برای محقق ساختن زندگی رویایی خود چه چیزهایی را حاضر هستید فدا کنید یا چه چیزهایی را تحمل‌کنید؟ مهم نیست رویای شما چقدر راحت به سویتان می‌آید، در هر حال شما باید چیزهایی را قربانی کنید تا به آن دست‌یابید. اگر اولویت اول را به رویای خود نداده و برای آن وقت کافی نگذارید، هرگز محقق نخواهد شد.      باب پراکتور


همچنین بخوانید:

راز فرمول میلیون دلاری

راز موفقیت زن خانه به دوشی که میلیاردر شد


منبع: سایت زندگی رویایی


موضوع: رازهای میلیونر شدن، کسب درآمد، موفقیت، کسب ثروت و استقلال مالی، رشد شخصی، خودشکوفایی،
برچسب ها: مداومت، ناپلئون هیل، بیندیشید و ثروتمند شوید، موسی توماج، خود نبوغ شناسی، سایت زندگی رویایی، موفقیت،

[ سه شنبه 25 خرداد 1395 ] [ 04:25 ب.ظ ] [ مدیر وبلاگ ]

[ نظرات() ]

اصول موفقیت را یاد بگیریم!

کتاب همواره یکی از لذتبخش‌ترین همنشینان من بوده است. می‌گویند بزرگترین خدمت را به جهان گوتنبرگ با اختراع چاپ ارائه کرده است. صنعتی که انقلابی در تولید و انتشار کتاب و نشریات ایجاد کرد. با اینکه امروزه انواع کتاب‌های الکترونیکی و دیجیتالی در اختیار ماست اما کتاب چاپی و فیزیکی مزایایی دارد که آن را در موقعیت برتری قرار می‌دهد. برخی معتقدند که کتاب فیزیکی رو به انقراض است اما بعید می‌دانم که هرگز چنین شود. کتابی که نه برق می‌خواهد و نه باطری و نه هیچ ابزار الکترونیکی دیگر. شما می‌توانید در هر شرایطی آن را با خود حمل و مطالعه کنید. هر چند که کتاب‌های الکترونیکی هم امتیازات خود را دارند اما حداقل برای من همچنان کتاب کاغذی چیز دیگری است و با آن انس بیشتری دارم.

در زمینه موفقیت کتاب‌های فراوانی موجود است و همه روزه به تعداد آنها افزوده می‌شود اما اکثر آنها جز تکرار مکررات نیست. به ندرت کتاب جامع و اصیلی در این زمینه پیدا می‌شود. کتاب اصول موفقیت: چگونه از جایی که هستید به جایی که می‌خواهید، برسید؟ (The success principles: how to get from where you are to where you want to be) نوشته جک کنفیلد یکی از آنهاست. این کتاب قطور (۶۵۶ صفحه) توسط خانم گیتی شهیدی با عنوان مبانی موفقیت به فارسی ترجمه و توسط انتشارات نسل نواندیش منتشر شده است.

کتاب شامل ۶۴ اصل است و من تصمیم دارم در مجموعه مقالاتی با موضوع اصول موفقیت به آنها بپردازم و شما را نیز در آنچه از این کتاب می‌آموزم شریک کنم.

کنفیلد در مقدمه کتاب می‌نویسد:

این اصول و روش‌ها نه تنها برای من نتیجه‌بخش بوده، بلکه به صدها هزار نفر از دانشجویانم کمک کرده است تا در حرفه خود موفق شوند، ثروت بیشتری کسب کنند و روابطی شادتر و زنده‌تر داشته باشند و شادی و کامیابی بیشتری از زندگی خود کسب کنند. کسب نتایجی که دیگران به دست آوردند برای شما هم امکان‌پذیر است. حقیقتا می‌دانم که شما هم می‌توانید سطوح غیرقابل تصوری از موفقیت را به دست آورید. چرا؟ چون این اصول و فنون همیشه نتیجه می‌دهند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که تصمیم بگیرید چه می‌خواهید، باور داشته باشید که استحقاق آن را دارید و بعد مبانی موفقیت این کتاب را اجرا کنید.

کتاب در شش بخش تنظیم شده است.

بخش اول «پایه و اساس موفقیت» نام دارد که حاوی اصولی کلی است که باید آنها را برای رسیدن از جایی که هستید به جایی که می‌خواهید باشید، به کار ببرید. شما با کشف این مسئله که لازم است صد در صد مسئولیت زندگی و نتایج و اهداف خود را به عهده بگیرید، شروع خواهید کرد. از آنجا، یاد می‌گیرید که چگونه هدف زندگی خود را، رویایتان و آنچه واقعا می‌خواهید، مشخص کنید. بعد با چگونگی خلق باوری تزلزل‌ناپذیر به خودتان و رویاهای زندگی‌تان آشنا می‌شوید. سپس راه تبدیل رویای خود به اهداف واقعی را یاد می‌گیریم تا طرحی عملی برای رسیدن به آنها برنامه‌ریزی کنیم. سپس به قدرت باورنکردنی جملات مثبت و تصویرسازی و روش استفاده از این قدرت برای دستیابی به اهداف پی می‌بریم.

چند فصل بعدی در مورد برداشتن گام‌های شجاعانه و ضروری برای تحقق بخشیدن به رویاهایمان است. یاد می‌گیریم که آنچه را می‌خواهیم درخواست کنیم، نپذیرفته شدن را نپذیریم و علیرغم مشکلات به راه خود به سوی هدف ادامه دهیم.

بخش دوم، «خود را برای موفق شدن تغییر دهید» به اهمیت کار درونی که لازم است انجام دهیم، تاکید دارد، کاری که به ما کمک می‌کند تا هرگونه مانع ذهنی و احساسی را که بر سر راه موفقیت داریم، برطرف کنیم. این موانع مثل آجری که جلوی چرخ اتومبیل شما قرار دارد و مانع حرکت آن می‌شود، تا حد زیادی سرعت پیشرفت شما را کاهش می‌دهد. همچنین یاد می‌گیریم که چگونه منتقد درونی خود را به مربی درونی‌مان تبدیل کنیم و بر عادت‌های موفقیت‌آمیز با ارزشی که زندگی ما را برای همیشه تغییر می‌دهند، بیفزاییم.

بخش سوم، «گروه موفقیت خود را تشکیل دهید»، به ما نشان می‌دهد که چرا و چگونه باید انواع گروه‌های حمایتی را بسازیم به طوری که بتوانیم وقت خود را به گونه‌ای منحصر به فرد روی نبوغ ذاتی خود متمرکز کنیم. مهارت‌های مربوط به مدیریت زمان، استفاده از مربی شخصی و دستیابی به منبع درونی حکمت و دانش را یاد می‌گیریم.

در بخش چهارم، «روابطی موفق ایجاد کنید»، یک سری اصول مرتبط با بنانهادن و حفظ روابط موفقیت‌آمیز را می‌آموزیم. امروزه شکل دادن موفقیت بلندمدت و گسترده بدون داشتن مهارت‌های ارتباطی مطابق با سطح دنیا ناممکن است.

اکثر مردم موفقیت را با داشتن پول برابر می‌دانند و پول برای حیات و ارتقای کیفیت زندگی ما ضروری است، از این‌رو در بخش پنجم با عنوان «پول و موفقیت» می‌آموزیم که چگونه نسبت به پول هوشیارتر و مثبت‌تر باشیم و چگونه صاحب مقدار زیادی پول برای زندگی به روشی که دوست داریم، شویم، هم در زمان حال و هم در زمان بازنشستگی.

بخش ششم، «موفقیت از همین الان آغاز می‌شود»، شامل دو فصل کوتاه در مورد اهمیت شروع از همین حالا و تشویق و تقویت دیگران در این روش است.

مطالعه این کتاب شما را به خلق زندگی رویایی خود که همیشه آرزویش را داشته‌اید، تشویق می‌کند، اما تا زمانی که به طور کامل ندانید چطور آن را خلق کنید، تحقق نمی‌یابد. با فهم و اجرای اصول موفقیت شما با تغییر در درون و بیرون خود، دستیابی شما به رویاهایتان تضمین خواهد شد.

جک کنفیلد کتاب خود را به تمام زنان و مردان شجاعی تقدیم کرده که شجاعت آن را داشتند تا پا را از فرهنگ متداول عافیت‌طلبی و میانه‌روی فراتر بگذارند و کوشش کردند تا زندگی رویایی خود را خلق کنند. اگر شما نیز می‌خواهید یکی از این افراد باشید در مقالات بعدی اصول موفقیت با من همراه باشید.

**********

آیا این نوشته را دوست داشتید؟

لطفا نظر خود را با ما و سایر اعضای سایت در میان بگذارید.


همچنین بخوانید:

مهمترین گام برای تحقق زندگی رویایی

درجۀ اشتیاق شما برای موفقیت چقدر است؟


منبع: سایت زندگی رویایی


موضوع: رازهای میلیونر شدن، کسب درآمد، موفقیت، کسب ثروت و استقلال مالی، رشد شخصی،
برچسب ها: اصول موفقیت، جک کنفیلد، موسی توماج، زندگی رویایی، سایت زندگی رویایی، نبوغ ذاتی، رسالت شخصی،

[ دوشنبه 17 خرداد 1395 ] [ 04:15 ب.ظ ] [ مدیر وبلاگ ]

[ نظرات() ]

رسالت شخصی خود را کشف کنید!

در کتاب خودنبوغ‌شناسی نشان دادیم که هر یک از ما دارای استعداد و نبوغ ذاتی هستیم که با علایق اصیل و شور و شوق ما همسو است. آن کتاب سعی دارد به افراد در جهت کشف نبوغ ذاتی خود یاری رساند. اما کشف نبوغ ذاتی پایان کار نیست. سپس باید این اشتیاق و استعداد را با مقصد و معنای زندگی خود پیوند بزنیم. پیدایش ما بر روی این سیاره اتفاقی نیست بلکه برای مقصودی خاص به دنیا آمده‌ایم. رسالت شخصی نشان‌دهنده همین مقصود و غایت زندگی ماست.

هر یک از ما برای مقصود و معنایی منحصربه‌فرد در این جهان متجلی شده‌ایم. معنا و مقصودی که از آن با عناوینی چون “طرح الهی”، “دارما”، “رسالت شخصی”، “غایت حیات”، “مأموریت زندگی” و … نام برده شده است.

رسالت شخصی با هدف متفاوت است. اهداف جایی است که ما به‌سوی آن حرکت می‌کنیم و وقتی به آن رسیدیم دیگر کار پایان می‌یابد. اما رسالت شخصی چون قطب‌نمایی مسیر و جهت زندگی ما را مشخص می‌کند. رسالت یا غایت، بی‌نهایتی مستمر و مستقل از زمان است که تنها جهت را می‌نمایاند و فقط می‌توان با آن هم‌سو شد. ما اهداف خود را تعیین می‌کنیم ولی رسالت را باید کشف کنیم.

رسالت ما با هدف خلقت و معنای وجودی ما پیوند دارد. جوهر راستین وجود ما معنوی است. ما موجوداتی معنوی هستیم که در قالب جسمانی متجلی شده‌ایم. انسان‌هایی نیستیم که گهگاه تجربه‌های معنوی دارند بلکه برعکس “موجوداتی معنوی هستیم که گهگاه تجربه‌هایی انسانی داریم”. ما اینجا هستیم تا ضمیر برتر یا جوهر معنوی خود را کشف کنیم. باید خودمان دریابیم که خدای درونمان می‌خواهد زاییده شود تا بتوانیم الوهیت درونمان را بیان و عیان کنیم.

درست همان‌گونه که تصویر کامل درخت بلوط در تخم آن وجود دارد، طرح الهی حیات آدمی نیز در ضمیر برتر او نقش بسته است.

فلورانس اسکاول شین

برای کشف رسالت شخصی خود باید در اعماق وجود خود جستجو کنیم و به این سؤال پاسخ دهیم که هدف از خلقت ما چه بوده است و اینک در فرصتی که داریم، قصد ایجاد چه تغییرهایی را داریم و پس از کشف رسالت شخصی آن را در چند سطر بنویسیم.

نوشتن رسالت شخصی باید شامل این موارد باشد:

  • خلاصه باشد
  • واژه‌های مثبت با بار احساسی نیرومند در آن به‌کار رفته باشد
  • گویای این باشد که چه کار می‌خواهید بکنید و چگونه شخصی میل دارید باشید
  • ارتباط شما با دیگران را تعیین کند
  • رفتارتان را در هر روز، هر دقیقه و هر لحظه توجیه کند

باید دقت کنیم که نباید رسالت را با هدف اشتباه بگیریم. هدف آغاز و پایانی دارد درحالی‌که رسالت فرآیند مستمری است که معرف هر لحظه از زندگی ماست. به‌عنوان مثال رسالت نگارنده چنین است:

با عشق و حقیقت‌جویی از طریق نویسندگی، سخنرانی، مشاوره و مربیگری به انسان‌ها امید و انگیزه بدهم و آنها را در جهت خودشناسی، خودشکوفایی و تحقق والاترین رویاهایشان یاری نمایم.

کشف رسالت شخصی بخشی از فرآیند خودشناسی ماست و با عمیق‌تر شدن شناخت ما از خودمان، عمیق‌تر و کامل‌تر خواهد شد.

نمونه‌ای از رسالت افراد مختلف:

  • بدون توسل به خشونت، بی‌عدالتی را از هیچ کس تحمل نخواهم کرد. ماهاتما گاندی
  • آرزو دارم در عرصه حقیقت مطلق استادی توانا و مهربان باشم، و به خود و دیگران کمک کنم تا پیوسته حضور خدا را در زندگی خویش احساس کنیم. کنت بلانکارد، نویسنده کتاب مدیر یک دقیقه
  • الهام‌بخش انسان‌ها باشیم تا برای رسیدن به سرنوشت خود قدرتمند شوند. رابرت آلن
  • از طریق تجارت، هوشیاری بشریت را افزایش دهیم. د. دکورا
  • دنیا را به مکانی بهتر از آنچه برای زندگی اسب‌ها و انسان‌ها یافتم، تبدیل کنیم. مانتی رابرتز

با کشف رسالت شخصی، کار عاشقانه ما با توانایی‌ها و نبوغ ذاتی‌مان در راستای ارزش‌ها و معنای حقیقی زندگی‌مان همسو می‌شوند. رسالت شخصی، مثل قطب‌نمایی، مسیر هر لحظۀ زندگی ما را برای شکوفایی نبوغ ذاتی و انجام کار عاشقانه‌مان نشان می‌دهد. کار عاشقانه و نبوغ ذاتی در واقع ابزار و نیروی به انجام رساندن رسالت شخصی ماست. باید از خود بپرسیم که قرار بوده با این استعداد ویژه که آمیخته به عشق و اشتیاق است چه غایت و مقصودی را دنبال کنیم. دیپاک چوپرا می‌نویسد:

هر انسانی دارای استعدادی بی‌همتاست. کاری هست و شیوه یکتایی که شما بهتر از هر کس دیگر در کل این سیاره به انجام آن قادر هستید.

رسالت شخصی کار عاشقانه ما را با ارائه ارزش یا خدمتی به جهان مرتبط می‌سازد. معمولاً چنین است که با پیوند زدن نبوغ ذاتی خود با خدمت به بشریت، در جهت رسالت خود گام برمی‌داریم و آن را تحقق می‌بخشیم.

خوشبختی حقیقی این است: زندگی برای هدفی باشکوه.                  جورج برنارد شاو، نمایشنامه نویس

وقتی رسالت شخصی خود را کشف کنیم و  با انجام کار عاشقانه‌مان که نبوغ ذاتی ما را بکار می‌گیرد در جهت ارائه خدمت و ارزشی به جهان گام برداریم، لذت، اشتیاق، معناداری و ثروت سرشار، برکت و فراوانی را  تجربه می‌کنیم.

سؤالات خود در رابطه با کشف رسالت شخصی را می‌توانید در بخش مشاوره رایگان سایت زندگی رویایی مطرح کنید.

**************

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

آیا در جهت کشف رسالت شخصی برای شما الهامبخش بود؟

در همین صفحه نظر خود را با ما و سایر اعضای سایت در میان بگذارید.


همچنین بخوانید:

کار سخت و کار عاشقانه

کاری را که دوست دارید انجام دهید!


منبع: سایت زندگی رویاییموضوع: موفقیت، رشد شخصی، خودشکوفایی،
برچسب ها: رسالت شخصی، خودشکوفایی، موسی توماج، سایت زندگی رویایی، نبوغ ذاتی،

[ سه شنبه 11 خرداد 1395 ] [ 01:28 ق.ظ ] [ مدیر وبلاگ ]

[ نظرات() ]