گنج کتاب

انگیزشی، موفقیت، رشد شخصی، شادی، سلامتی، مهارتهای زندگی، کارآفرینی و کسب ثروت

هوای پاکیزه‌ام آرزوست: پالایش درونی برای رفع آلودگی برونی*

هوای پاکیزه‌ام آرزوست: پالایش درونی برای رفع آلودگی برونی*

به مناسبت ۲۹ دی، روز ملی هوای پاک


حدود سه ماه پیش یکی از دوستانم که به آسم مبتلا بود، در یکی از ناسالم‌ترین روزهای هوای پایتخت، برای انجام کاری از شهرستان به تهران آمد. در کنار خیابان دچار حمله آسمی شدید شد. وقتی به نزدیک‌ترین بیمارستان منتقل گردید، ضربان قلب نداشت. عملیات احیا ناموفق بود. ایست قلبی به سکته مغزی منجر شد. یک هفته در کما بود و بعد مرد. به همین سادگی و درحالی‌که جوان بود و کمتر از چهل سال داشت. همه‌روزه تعدادی مرگ  زودرس ناشی از آلودگی هوا اتفاق می‌افتد اما تا وقتی که این مصیبت برای افراد خانواده و نزدیکان خودمان پیش نیاید معمولا اهمیت چندانی برایمان ندارد  و شاید هرگز به طور جدی به علل و نقش و مسئولیت خود در قبال آن فکر نکنیم.

قتل‌عام هوایی یا خودکشی جمعی

آلودگی و تخریب محیط‌زیست از معضلات عمدۀ جهان کنونی است که علاوه بر گونه‌های حیوانی و گیاهی، بقای انسان را نیز تهدید می‌کند. به‌طوری‌که آلودگی هوا چهارمین عامل مرگ‌ومیر در جهان شناخته شده است. طبق گزارش سال ۲۰۱۴ سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD)، آلودگی هوا علت بیش از ۶ درصد معادل ۳٫۴ میلیون مورد از تمام مرگ‌ومیرهای زودرس در جهان طی یک سال است. در ایران در زمینه آمار مرگ‌ومیر ناشی از آلودگی هوا نیز مثل بسیاری موضوعات دیگر آمار شفافی موجود نیست اما این میزان در تهران حدود ۵۰۰۰ نفر در سال برآورد می‌شود. علاوه بر این، آلودگی هوا عامل بسیاری از بیماری‌ها است که آنا منجر به مرگ نمی‌شوند که با احتساب مرگ ناشی از این بیماری‌ها، آمار مرگ‌ومیر در اثر آلودگی هوا بسیار بیشتر خواهد بود. از مهم‌ترین عوامل آلودگی هوا در شهری مثل تهران وسایل نقلیه موتوری است. طبق برآوردها حدود سه میلیون خودرو و دو و نیم میلیون موتور در تهران تردد دارند که حدود ۷۰ درصد از آلاینده‌های هوا را تولید می‌کنند.


رویای هوای پاک

طبق شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index) و بر اساس آمار مرکز شرکت کنترل کیفیت هوا در یازده سال مابین ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۴ میانگین روزهای هوای پاک در تهران در سال، حدود ۱۷ روز بوده است. این آمار خود گویای وخامت اوضاع است اما چون تاثیر عوارض آلودگی هوا معمولا روندی کند و تدریجی دارد، هنوز به‌صورت یک بحران حاد با آن برخورد نشده است. وقتی که نسبت به آلودگی هوای تهران چنین برخورد انفعالی و غیر موثر صورت می‌گیرد نسبت به حل کلی این بحران، که حالا با گسترش ریزگردها بسیاری از مناطق کشور را مبتلا ساخته است، چه امیدی می‌توان داشت.

وضعیت ناسالم هوای تهران در روز هوای پاک

خودخواهی بهنجار

بی‌توجهی به درهم‌تنیدگی منافع شخصی و جمعی ریشۀ بسیاری از معضلات جهان کنونی است. در این زمانه بحران‌های زیست‌محیطی مرزهای سیاسی را درنوردیده است و ما را ناگزیر می‌سازد که ضمن پذیرش تفاوت‌های فرهنگی و اعتقادی بر اشتراکات انسانی تمرکز کنیم. بنابراین راهکار حل این نوع بحران‌ها باید بر مبنایی استوار باشد که غریزی، جهانی و عام است. از این‌روست که چارلز هَندی، نویسنده و متفکر حوزه مدیریت، «خودخواهی بهنجار» را پیشنهاد می‌کند. از نظر او خودخواهی بهنجار با بازخوانی «منافع شخصی» و تاکید بر اینکه آن منافع چیزی فراتر از جنبه اقتصادی است، آغاز می‌شود. ازآنجاکه ما صرفاً یک عامل اقتصادی نیستیم پس رشد ما بر اساس منافع شخصی نیز بسیار برتر و فراتر از رشد اقتصادی صرف بوده و کسب منافع مادی فقط بخشی از منافع شخصی ما را تامین خواهد کرد و نه همۀ آن را. خودخواه بهنجار کسی است که با شناخت و بینش عمیق‌تری که از معنای وجودی خویش دارد قادر است منافع شخصی را در خدمت منافع عمومی قرار دهد. در یک کلام او انسانی مسئول در قبال جوامع انسانی و طبیعت است.

ضرورت تحول درونی

با این وصف، شاید تحول و انقلابی درونی در نگرش و باورها تنها راه نجات ما از بحران‌های آفریدۀ خودمان باشد. زندگی مدرن با تمام افسونگری‌های فنّاورانه، محیط‌زیست را با بحران و نابودی مواجه ساخته که بقای گونه انسانی را به‌طور جدی تهدید می‌کند. آیا ما همچنان بر منافع تنگ‌نظرانۀ مادی و شخصی اصرار خواهیم کرد تا جایی که این پیشگویی قبایل سرخپوست را شاهد باشیم که «تنها پس از قطع آخرین درخت، مسموم کردن آخرین رود و صید آخرین ماهی متوجه خواهید شد که پول را نمی‌توان خورد.»

*متن کامل این مقاله به قلم موسی توماج ایری در شماره ۶۳۹ (بهمن ماه ۱۳۹۵) مجله دانشمند منتشر شده است.

موضوع: خانواده، تربیتی، رشد شخصی، سلامتی،
برچسب ها: آلودگی، سلامتی، هوای پاک، روز هوای پاک، خودخواهی، خودخواهی بهنجار، اخلاق محیط زیست،

[ سه شنبه 26 بهمن 1395 ] [ 12:50 ق.ظ ] [ مدیر وبلاگ ]

[ نظرات() ]

چطور میلیاردر، مشهور و رئیس جمهور آمریکا شویم؟

چطور میلیاردر، مشهور و رئیس جمهور آمریکا شویم؟

مقالۀ اختصاصی دونالد ترامپ برای باشگاه میلیاردرهای شاد

بچه ها برای میلیاردر شدن، شما باید باهوش باشید و یک پدر و مادر ثروتمند

برای خودتان انتخاب کنید.


سلام بچه‌ها، دونالد جی. ترامپ بزرگ هستم. می‌خواهم رازهای موفقیتم را در مورد میلیاردر، مشهور و رئیس‌جمهور شدن با شما در میان بذارم. با دانستن این رازها می‌تونید بیایید این بالاها. همین جایی که من هستم. روی قله موفقیت، بالای برج ترامپ، نیویورک، منهتن، خیابان پنجم. من یکی از بزرگترین استادان موفقیت مالی هستم. وقتی که خیلی جوان بودم، میلیاردر شدم و اولین کتابم را که «هنر معامله» نام داشت قبل از چهل سالگی نوشتم که چندین میلیارد جلد فروش رفت و حالا تصمیم دارم کتاب «هنر رئیس جمهورشدن» را بنویسم. حالا می‌ریم سراغ رازهایی که شما را میلیاردر، معروف و رئیس جمهور می‌کند.

  • حتما حتما حتما در یک خانواده میلیاردر به دنیا بیابید.

شما باید باهوش باشید و یک پدر و مادر ثروتمند برای خودتان انتخاب کنید. من پدر مایه‌داری داشتم که همیشه هوامو داشت. وقتی ضرر می‌کردم و بدهکار می‌شدم به دادم می‌رسید. اما بعد از کلی ضررکردن بالاخره تونستم با روش‌های خودم میلیاردر بشم. اگر در انتخاب پدر و مادر مناسب اشتباه کردی ناامید نشو هنوزم امیدی برای میلیاردر شدن هست.

  • در مسیر میلیاردر شدن هیچ خط قرمزی وجود نداره.

پسر جان! زندگی یه جنگه. به دشمنان یا همان رقبایت اصلا نباید رحم کنی. در کسب و کار هر کاری مجاز است. دروغ، فریب، کلاهبرداری، زیرآب زنی، رشوه دادن. این‌ها از اصول اولیه منه. اگه قرار بود صاف و ساده باشم به جای لم دادن در برج ترامپ باید الان در خیابان پنجم منهتن گدایی می‌کردم. اگه این اصول رو رعایت کنی حتما میلیاردر میشی.

  • پول بدید براتون کتاب بنویسن.

از اینکه مردم از شما بدگویی کنن ناراحت نباشید. این‌ها همه تبلیغات رایگان برای شماست. اگه کسی در مورد شما حرف بدی زد بهتره استخدامش کنید. وقتی که یک روزنامه نگار در سال ۱۹۸۵ در ماجرای بیرون کردن مستاجران از یکی از ساختمان‌هایی که خریده بودم یک مقاله منتشر کرد و من رو تبهکاری بی‌رحم معرفی کرد، مبلغ بالایی به او پیشنهاد کردم تا یک کتاب خوب برای من بنویسد. حاصل این معامله، کتاب «هنر معامله» بود که علاوه بر میلیون‌ها دلار سود، مرا تبدیل به یک اسطوره تجارت و کارآفرینی کرد و به شهرت جهانی رسیدم. باید باهوش باشی. همه کتابهای من با پول نوشته شده. وقتی پول داشته باشی چیزی نیست که نتونی بخری دوست من. حالا تو فکر اینم که یه نویسنده خوب پیدا کنم که برام کتاب «هنر رئیس جمهورشدن» رو بنویسه. اگه کسی را سراغ داری خبرم کن.

پولی که برای نوشتن کتاب “هنر معامله” دادم واقعا ارزشش را داشت. معاملۀ خوبی بود و مرا تبدیل به یک اسطوره تجارت و کارآفرینی کرد و به شهرت جهانی رسیدم.


  • استاد جنجال و هیاهو باش.

پدرم مجلس گرم کن خوبی بود و در جنجال راه انداختن استاد بود. مهم نیست چی می‌گی فقط حرفای جنجالی بزن. هیچ حدومرزی برای این کار وجود نداره دوست من. از حماقت رقیبت گرفته تا قیافه زنش یا روابط خصوصی‌اش و از هر چیزی که بتونه جنجال و هیاهو ایجاد کنه باید استفاده کنی. این یکی از رازهای پیروزی من در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری بود.

  • خودشیفته و خودخواه باش.

دوست من! هیچ وقت بدون خودشیفتگی و خودخواهی نمی‌تونی میلیاردر بشی. اگر بخواهید تجارت رو شروع کنید، خودشیفتگی می‌تونه ویژگی موثری باشه. وقتی خودشیفته هستی نظر منفی و مخالف دیگران رو نمی‌‌شنوی و همیشه کار خودتو میکنی. اصلا مهم نیست دیگران چی می‌گن. فقط به میلیاردر بودن فکر کن.

  • در زمین گلف به تجارت فکر کن.

به دنبال مسافرت رفتن و استراحت کردن نباش. من حتی در زمین گلف به تجارت فکر می کنم. هیچ وقت و در هیچ وضعیت از تجارت دست نمی‌کشم. حتی فرزندانم را هم وارد تجارت خودم کردم. همه چیز باید در تجارت خلاصه بشه وگرنه هرگز میلیاردر نمی‌شی.

  • کمتر از رقبایتان بخوابید.

من اغلب شب‌ها فقط چهار ساعت می‌خوابم. به خواب بیشتری نیاز ندارم و همین چهار ساعت به من اشتیاق رقابت می‌دهد. بعضی رقبایم شبی ده ساعت می‌خوابن و انتظار دارن از من جلو بزنن. پس بیدار شو پسر.

  • کاری کنید با شما مثل اعیان‌زاده‌ها رفتار کنن.

بهترین راه برای اینکه در هتل یا رستوران با شما مثل اعیان‌زاده‌ها رفتار کنن، خوب انعام دادن است. به خدمتکاری که چمدان‌هایتان را به اتاقتان می‌آورد خوب انعام بدهید. به متصدی پذیرش که برایتان رستوران یا مکان دیگری را رزرو کرده است خوب انعام بدهید. این بهترین راه برای اشراف و اعیان‌زاده به نظر رسیدن است.

  • ازدواج خوبی داشته باشید.

ازدواج خوب مثل مذاکره درباره‌ی معامله‌ای مهم است. من اکنون پیرتر شده‌ام و به طور یقین عاقل‌ترم و ازدواج با ملانیا نیز تصمیم بسیار خوبی بوده است. اکنون چند سالی هست که باهم به خوبی کنار آمده‌ایم. بدانید که پشت هر مرد موفقی چندین زن وجود دارد. بسیاری از دوستان من طلاق‌های وحشتناکی داشته‌اند و همیشه می‌گویند طلاق بدترین معامله‌ای است که می‌توانید تصور کنید.

ازدواج خوب مثل مذاکره درباره‌ی معامله‌ای مهم است.

  • دنبال بهترین ها باشید.

همیشه دنبال بهترین‌ها باش. یک میلیاردر باید بهترین‌ها را بشناسد. همان طور که در کتاب «چگونه مثل یک بیلیونر فکر کنید» گفته‌ام بهترین خودرو مرسدس بنز است. قابل اعتماد، شیک و محکم است. بهترین کت و شلوار، بهترین پیراهن مردانه و بهترین کراوات مارک برونی است. بهترین شامپو هداندشولدرز است. بهترین کتاب، دو کتاب خودم یعنی «هنر معامله» و «چگونه ثروتمند شویم» است. بهترین بستنی طعم وانیل-گیلاس هاگن‌داز است.

همان طور که در کتاب «چگونه مثل یک بیلیونر فکر کنید»

گفته‌ام بهترین شامپو هداندشولدرز است. بهترین بستنی

طعم وانیل-گیلاس هاگن‌داز است.


شما با رعایت این توصیه‌ها می‌تونید به یک میلیاردر با معروفیت جهانی تبدیل بشید. رازهای رئیس جمهور شدن را هشت سال دیگر در کتاب «هنر رئیس جمهورشدن» من بخوانید. فعلا دو دوره خودم در کاخ سفید تشریف دارم. ریاست جمهوری واقعا اوج شهرته. هر روز تیتر اول اخباری. همه بهت احترام میزارن. حتی همین رامنی که سایه منو با تیر می‌زد حاضره در ازای یه سمت خوب، جلوی من زانو بزنه. دکمه شلیک این همه بمب اتمی در اختیارت قرار میگیره. خیلی باحاله پسر.

این‌ها اصول موفقیت من بود. اگر به هر دلیلی مخالف این اصول هستی، می‌تونی برعکس آن‌ها عمل کنی.

میلیاردر با شهرت جهانی و رئیس جمهور ایالات سابقا متحده آمریکا دونالد جی. ترامپ بزرگ

منبع: سایت زندگی رویایی

موضوع: کسب درآمد، موفقیت، کسب ثروت و استقلال مالی، زناشویی،
برچسب ها: ترامپ، میلیاردر، رئیس جمهور میلیاردر، دونالد ترامپ، ثروت، ثروتمندان، املاک،

[ جمعه 15 بهمن 1395 ] [ 10:29 ب.ظ ] [ مدیر وبلاگ ]

[ نظرات() ]