تبلیغات
گنج کتاب - لیست ۶۰-۶ چیست و چگونه زندگی شما را متحول می‌کند؟

لیست ۶۰-۶ چیست و چگونه زندگی شما را متحول می‌کند؟

جمعه 27 مرداد 1396 11:32 ب.ظ

نویسنده : مدیر وبلاگ
ارسال شده در: خانواده ، تربیتی ، رشد شخصی ، خودشکوفایی ،

در زندگی روزمره، بیشتر ما درگیر مسائل ریز و درشت آن هستیم و تا وقتی که همه چیز عادی و بر روال معمول است کمتر پیش می‌آید که آدم به کلیت زندگی‌اش و اهداف و اولویت‌های آن فکر کند.  اما گاهی ممکن است شوک‌هایی در زندگی پیش بیاید که ما را وادار به تفکر به این مسائل کند. برای من، این شوک، مرگ مادرم بود که چند سال پیش رُخ داد. مرگ مادرم بدترین خبری بود که در طول عمرم دریافت کردم و تلنگر بزرگی به من وارد کرد. این مرگ آن چنان به من نزدیک بود که باعث شد ارزش‌ها، اهداف و اولویت‌های زندگی‌ام را مجدداً و به طور اساسی بازبینی کنم. حاصل این بازبینی دستیابی به ایده‌ای بود که در جهت شناخت بیشتر خودم و اولویت‌های زندگی‌ام، برای من بسیار مفید واقع شد.

چرا از مرگ فرار می‌کنیم؟

همان طور که می‌دانیم قوی‌ترین غریزه‌ی ما «غریزه‌ی بقا» است. مهم‌ترین وظیفه‌ی تمام سیستم فیزیولوژیک و ذهن ما حفظ بقا و زندگی ماست. ذهن مأمور حفظ حیات ما و دفع هرگونه خطری است که ممکن است موجب مرگ شود. با اینکه این ویژگی ضامن حفظ زندگی ماست اما ممکن است مانعی در جهت تغییر ما برای پیشرفت و تعالی نیز باشد. وقتی خبر مرگ مادرم را شنیدم و پس از شوک عاطفی شدیدی که به من وارد شد، نیاز داشتم که تنها باشم اما مراسم عزاداری مرسوم در منطقه ما چنین اجازه‌ای به من نمی‌داد. در منطقه ما مرسوم است که تا چند روز فامیل و سایر مردم و آشنایان برای تسلیت گفتن و ابراز همدردی می‌آیند و ادب ایجاد می‌کند که آدم آن‌ها بپذیرد و تمام آداب جنبی مهمانداری را به جا آورد. این رسم بسیار خوبی است. آدم عزادار بیش از هر چیز نیاز به دلداری و همدردی دارد تا بتواند با وجود مصیبت بزرگی که دچارش شده به زندگی‌اش ادامه دهد. بدین ترتیب مراسمی از این نوع تلاشی است در جهت فراموش کردن مرگ و بازگشت به زندگی عادی، اما با غافل ساختن ما از اندیشیدن آگاهانه درباره‌ی مرگ، ممکن است فرصت تحول و رشد را نیز از ما بگیرد.

چرا آدم‌ها می‌میرند؟

در مراسم عزاداری مادرم تقریباً تمام گفتگوها در مورد زندگی و مسائل روزمره بود و نه مرگ. فاتحه‌ای خوانده می‌شد و شاید روحانی محل گاهی اشاراتی به مرگ و پس از آن می‌کرد و سپس این انبوه مسائل مربوط به زندگی روزمره بود که مطرح می‌شد. در این میان گویا تنها کسی که به اصل موضوع فکر می‌کرد پسر چهار ساله من بود که پرسید: «بابا! چرا آدما می‌میرن؟» من ابتدا سعی کردم دلایل فیزیولوژیکی مثل بیماری یا کهولت را برایش توضیح بدهم اما وقتی برایش قانع‌کننده نبود، فهمیدم که با دشوارترین سؤال عمرم روبرو شده‌ام. من داشتم به سؤال «چطور آدما می‌میرن؟» پاسخ می‌دادم اما او پرسیده بود: «چرا آدما می‌میرن؟» وقتی سعی کردم از دید او به موضوع نگاه کنم، فهمیدم که سؤالی خیلی اساسی برای او پیش آمده است. او چهار سالش بود و این اولین مرگ یکی از عزیزانش بود، که در عمرش تجربه می‌کرد. مادر بزرگی که قسمت مهمی از زندگی‌اش بود، حالا وجود نداشت. این فقدان بزرگ، او را به فکر واداشته، باعث شده بود که برای اولین بار معنای «مرگ» را درک کند. او از من نپرسید: «چرا مادربزرگ مُرد؟» او به مرگ مادربزرگش فکر کرده بود و فهمیده بود که این اتفاق برای خودش، پدر و مادرش و همه‌ی فامیل و سایر آدم‌ها رُخ خواهد داد. به همین دلیل او با بسط آن به همه پرسیده بود: «چرا آدما می‌میرن؟»


پنجره‌ای رو به گورستان

با اینکه نتوانستم به سؤال پسرم پاسخ دهم اما آن سؤال را فراموش هم نکردم. در حقیقت نتوانستم فراموش کنم. آن سؤال باعث شد که بیشتر به مرگ، و مشخصاً به مرگ خودم، بیندیشم. با اینکه همه‌ی ما همه روزه اخبار مختلفی از مرگ انسان‌ها می‌شنویم اما غریزه‌ی حیات باعث می‌شود که در کمترین زمان ممکن آن را به فراموشی بسپاریم. کمتر پیش می‌آید که خبر مرگ کسی، ما را وادار به تفکر در مورد مرگ خودمان و نزدیکانمان کند. مگر اینکه این مرگ در فاصله‌ای بسیار نزدیک به ما، از لحاظ عاطفی، رخ داده باشد. وقتی پس از آن گفتگو پسرم به من گفت که: «بابا! تو چرا ورزش نمی‌‌کنی؟» فهمیدم که او به احتمالِ «مرگ پدرش» نیز فکر کرده است. من به او گفته بودم که «با ورزش کردن آدم می‌تونه سالم‌تر باشه و بیشتر عمر کنه.» دوباره این سؤال او باعث شد که به مرگ خودم بیشتر فکر کنم. وقتی فکر در مورد مرگ خودم را ادامه دادم و در آن عمیق‌تر شدم، دیدم که خود به خود دارم به ارزیابی عمر گذشته‌ام می‌پردازم. فهمیدم که از بسیاری از کارهایی که کرده‌ام و از بابت بسیاری از کارهایی که نکرده‌ام، پشیمانم. فهمیدم که بسیاری از موضوعاتی که خیلی آن‌ها را جدی گرفته بودم، چقدر بی‌اهمیت بودند و چه بسیار موضوعات مهمی که من آن‌ها را جدی نگرفته بودم. این ارزیابی گذشته باعث شد که درک کنم که مرگ هم می‌تواند موهبت بزرگی باشد تا بتوانم معنای زندگی‌ام را بفهمم و اولویت‌های آن را تشخیص دهم. اما لزومی به مرگ نزدیک‌ترین عزیزانمان نیست تا به «مرگ خویشتن» فکر کنیم.

«در اتاقی زندگی کنید که پنجره‌ای رو به گورستان داشته باشد، این منظره ذهن انسان را روشن می‌کند و اولویت‌های زندگی را در نظرش می‌آورد.»   میشل دو مونتنی، فیلسوف فرانسوی قرن شانزدهم

دوستی با مرگ و هنر مردن

مرگ روی دیگر سکه‌ی زندگی است. قطعیت مرگ است که این فرصت کوتاهِ زیستن را بی‌نهایت ارزشمند می‌سازد. می‌توان عمری را صرف سوال‌های بی‌پایان درباره‌ی پس از مرگ کرد اما برای غنی‌تر ساختن زندگی، آگاهی همیشگی از قطعیت مرگِ خودمان کافیست. اگر بی هیچ ترس و فرار، مرگ را چون دوستی همیشگی در کنار خود بپذیریم و وقوع آن را در مورد خودمان قطعی و نزدیک بدانیم، می‌توانیم درس‌های بسیاری برای زیباتر، غنی‌تر و باشکوه‌تر زیستن از او بیاموزیم. هر مرحله از رشد ما با مرگ مرحله‌ی قبل رُخ می‌دهد. تولد جسمانی ما به منزله‌ی مُردن نسبت به دنیای رحم مادرمان است. بلوغ در پی رها شدن از جهان کودکی حاصل می‌شود. رشد ما در تمام ابعاد در پی مرگِ آنچه بودیم اتفاق می‌افتد. شاید سِر توماس براون، روانشناس انگلیسی، همین معنای مرگ را در نظر داشت وقتی که گفت: «مرگ درمان تمام مشکلات انسان است. اما هر کسی را که می‌بینیم در حال مبارزه با مرگ است.» از این رو برای آموختن هنر زیستن باید هنر مردن را نیز بیاموزیم. مردن نسبت به عادات محدودکننده، نسبت به گذشته‌ها، نسبت به وابستگی‌ها و … تا بتوانیم تولد و رشدی دائمی را تجربه کنیم.

«از آنجایی که رشد مستلزم شکسته شدن الگوهای قدیمی است، تمایل به مرگ یکی از پیش نیازهای زندگی است. ترس افراطی از مرگ معمولا مرتبط با وحشت عصبی از رشد و تغییر است.»  فرانک هارونیان

لیست ۶۰-۶

اندیشیدن درباره‌ی مرگ و به ویژه مرگ خودم مرا به ایده‌ی لیست شش-شصت (۶۰-۶) رساند. ایده‌ای که ما را وادار به تفکر درباره‌ی مرگ خودمان می‌کند تا بر اساس آن زندگی گذشته خود را بازبینی و ارزش‌ها، اولویت‌ها و هدف‌های زندگی آینده‌ی خود را مشخص کنیم. همان طور که در جدول زیر مشخص است این لیست دارای دو قسمت کلی است. قسمت بالا مربوط به ارزیابی زندگی گذشته و قسمت پایین جدول، به برنامه‌ریزی آینده مربوط است.

حسابرسیِ زندگی

در قسمت الف به سؤال «اگر دوباره زندگی می‌کردم چه کارهایی را انجام نمی‌دادم؟» پاسخ می‌دهیم و کارها، رفتارها و باورهایی را می‌نویسیم که در حال حاضر آن‌ها را اشتباه می‌دانیم و بابت انجام آن‌ها پشیمان هستیم. مثال‌هایی که آورده‌ام به ترتیب شامل یک تصمیم، یک نوع ترس و یک ذهنیت است. این بخش کمک می‌کند تا به اشتباهات گذشته خود پی ببریم. درک این اشتباهات می‌تواند  باعث شود که آن‌ها را تکرار نکنیم و اگر امکانش باشد بتوانیم آن‌ها را جبران کنیم. من در مثال سه مورد نوشتم اما هر تعدادی را که به نظرمان می‌رسد بهتر است بنویسیم. باید حواسمان باشد که درک اشتباهات گذشته نباید ما را دچار سرزنش خود، غم و غصه یا خودخوری کند. هدف صرفاً ارزیابی زندگی گذشته و تشخیص اشتباهات و اصلاح آن‌ها و غنی‌تر ساختن زندگی آینده است، نه تنبیه یا خودآزاری.

در قسمت ب باید به سؤال «اگر دوباره زندگی می‌کردم چه کارهایی را انجام می‌دادم؟» پاسخ دهیم. بخش الف به ما کمک می‌کند که موضوعات بخش ب را بهتر تشخیص بدهیم. مثلاً من در بخش الف نوشته‌ام که «رشته مهندسی را انتخاب نمی‌کردم»، این، چیزی بوده که من نمی‌خواستم و چیزی که در بخش ب نوشتم یعنی «معلم فیزیک می‌شدم» چیزی است که به جای آن باید انجام می‌دادم. تشخیص آنچه دوست داشتیم یا آنچه می‌خواستیم، به ما کمک می‌کند که اگر امکانش باشد، در آینده، آن را در اولویت مناسب خود قرار دهیم و به نحوی به آن بپردازیم و یا به آن طریق رفتار یا فکر کنیم.

من سعی می‌کنم این تمرین را هر شب در مورد روزی که سپری کردم، انجام دهم. به ارزیابی کارها، رفتارها، تصمیمات، افکار و نتایج آن روز می‌پردازم و سعی می‌کنم که فردا آدم بهتری باشم. اگر بتوانید هر شب قبل از خواب به مدت چند دقیقه این تمرین حسابرسی روزانه را انجام دهید، به مرور پیشرفت و رشدی روزافزون را در تمام ابعاد زندگی خود تجربه خواهید کرد.

«به حساب خود برسید پیش از آنکه به حساب شما برسند.»    پیامبر اسلام (ص)

اولویت‌های زندگی

دو قسمت بالا مربوط به گذشته‌ی ما بود اما قسمت پایین جدول به برنامه‌ریزی آینده مربوط است. تفاوت آن با برنامه‌ریزی‌های معمول این است که در اینجا برنامه‌ریزی بر اساس زمان احتمالی مرگمان انجام می‌شود. صِرف در نظر گرفتن مرگ خودمان باعث می‌شود که نگرش عمیق‌تری به زندگی، ارزش‌ها، باورها و رفتارهای خود داشته باشیم و بتوانیم آنچه را که در زندگی واقعاً ارزشمند و شایسته‌ی اختصاص لحظات بی‌تکرار عمرمان است، تشخیص دهیم.

«تنها هنگامی که به این آگاهی برسیم که روزی می‌میریم، می‌توانیم صد در صد زندگی کنیم.»  پائولو کوئیلو

این بخش مبتنی بر دو فرض درباره‌ی زمان مرگمان است، یکی کوتاه مدت و یکی دراز مدت. من این فرض‌ها را ۶ ماه و ۶۰ سال در نظر گرفتم اما شما متناسب با سنی که در آن قرار دارید، می‌توانید آن‌ها‌ را به ۸۰-۸، ۴۰-۶، ۶۰-۵ یا هر عدد مناسب دیگر تغییر دهید. هدف اندیشیدن جدی و آگاهانه به مرگ خودمان است نه حدس زمان مرگمان. سعی کنید که بخش اول بیشتر از یک سال نشود.

لیست ۶۰-۶

«زندگی یک احتمال است.» امیلی دیکنسون

بخش ج به فرضِ، «اگر قرار باشد ۶ ماه دیگر بمیرم» مربوط است. در واقعیت هیچ بعید نیست که این اتفاق رخ ندهد. پس باید به طور جدی در مورد مرگ قریب‌الوقوع خود بیندیشیم.

اگر قرار بود ۶ ماه دیگر بمیرید، آن شش ماه را صرف چه کارهایی می‌کردید؟

چه کار انجام نشده‌ی مهمی داشتید که حتماً آن را در این مدت انجام می‌دادید؟

کدام کارهای نیمه‌تمام را کامل می‌کردید؟

 انجام چه کارهایی را متوقف می‌کردید؟

و …

این بخش به ما کمک می‌کند اولویت‌های اساسی زندگی و آنچه را حقیقتاً برایمان ارزشمندتر یا لذت‌بخش‌تر است را تشخیص دهیم.

بخش د به فرضِ، «اگر قرار باشد ۶۰ سال دیگر بمیرم» مربوط است که چشم‌انداز زندگی درازمدت ما را مشخص می‌کند. اگر قرار بود سال‌های سال زندگی کنید، چه کارهای را انجام می‌دادید؟

چه مهارت‌هایی را یاد می‌گرفتید؟

چه پروژه‌هایی را آغاز می‌کردید؟

برای هر وجه از زندگی خود (خانواده، مالی، روابط، سلامتی، رشد شخصی، معنوی، تفریحات و …) چه برنامه‌ای داشتید؟

و …

«طوری زندگی کن که گویی فردایی در کار نیست و به گونه‌ای در حال آموختن باش که گویی تا ابد زندگی خواهید کرد.»  ماهاتما گاندی

فلسفه‌ و کارکرد لیست ۶۰-۶

لیست ۶۰-۶ ما را وادار می‌کند که به مرگ خود بیندیشیم. ذهن که وظیفه‌ی حفظ حیات ما را بر عهده دارد با ترفندهای مختلف ما را از اندیشیدن به مرگ خودمان باز می‌دارد. شاید این ضرب‌المثل را شنیده باشید که می‌گویند «مرگ برای همسایه است.» ذهن همواره سعی می‌کند، مرگ خویش را نفی کند. اما واقعیت این است که ذهن ما را از مرگ نجات نمی‌دهد بلکه فقط مرگ ما را به تعویق می‌اندازد. پس اگر با تصور قطعیت مرگ خودتان و به طور جدی این لیست را برای خود تهیه کنید، می‌تواند بسیاری از ارزش‌ها، اولویت‌ها و اهداف فعلی شما را به چالش بکشد یا آن‌ها را جابجا کند. گذشته خود را ارزیابی می‌کنید و از شناخت ناشی از آن برای اصلاح و ساختن آینده بهره می‌گیرید. آنچه را فوراً و همه‌روزه باید انجام دهید مشخص می‌کنید و برای آینده‌ی دور برنامه‌ریزی می‌کنید. بطالت‌ها و ناکامی‌های گذشته را تشخیص می‌دهید و با درک ارزش هر لحظه‌ی عمر، سعی می‌کنید به بهترین نحو از آن‌ها استفاده کنید. ممکن است اشتیاق و استعدادی سرکوفته را در کُنجی از قلب و ذهن خود تشخیص دهید و با زنده ساختن آن، تولدی دوباره را تجربه کنید. ممکن است به ارزش صَرف وقت با عزیزان و دوستان خود بیشتر پی ببرید و زمان بیشتری را به آن‌ها اختصاص دهید. با اینکه در تهیه این لیست به مرگ خویش می‌اندیشیم اما هدف آن پی بردن به ارزش زندگی‌مان و غنی‌تر و زیباتر ساختن آن است. اگر این لیست کوچک‌ترین تأثیری در این جهت در زندگی شما داشته باشد، حتماً روح مادر من نیز، که با مرگ خود الهام‌بخش این ایده شد، خرسند خواهد بود و این برای نگارنده بزرگ‌ترین پاداش است.

نوشته شده توسط موسی توماج ایری برای چطور

منبع: زندگی رویایی
دیدگاه ها : () 
برچسب ها: مرگ ، مرگ اندیشی ، مراقبه مرگ ، حسابرسی زندگی ، اولویت های زندگی ، هنر مردن ،
آخرین ویرایش: جمعه 27 مرداد 1396 11:34 ب.ظbuy cheap cialis coupon
جمعه 16 آذر 1397 03:29 ب.ظ

Valuable postings. Thanks a lot.
200 cialis coupon cialis without a doctor's prescription brand cialis generic cialis side effects cialis 5mg prix free cialis cialis generic cialis preise schweiz cialis 30 day sample cialis online
buy generic cialis online
پنجشنبه 15 آذر 1397 08:26 ب.ظ

Thank you. Quite a lot of facts!

the best site cialis tablets cialis online cialis online deutschland wow look it cialis mexico chinese cialis 50 mg cialis lowest price cialis 30 day sample cialis from canada cialis 200 dollar savings card cialis taglich
buy cheap cialis coupon
پنجشنبه 15 آذر 1397 12:55 ق.ظ

Very good knowledge. Regards!
buy cialis cheap 10 mg cialis ahumada cialis prezzo di mercato canadian drugs generic cialis price cialis best cialis 5mg prix cialis e hiv discount cialis cialis for daily use achat cialis en suisse
Cialis online
چهارشنبه 14 آذر 1397 08:46 ق.ظ

Wow a good deal of useful material.
free cialis buy online cialis 5mg cialis pills boards cialis savings card cialis manufacturer coupon cialis savings card cialis 5 mg buy cialis price thailand cialis online cialis online deutschland
buy cials online
سه شنبه 13 آذر 1397 09:12 ب.ظ

You explained that adequately.
cialis generico online cialis dose 30mg cialis without a doctor's prescription cialis generico online discount cialis cialis e hiv wow look it cialis mexico recommended site cialis kanada we choice cialis uk we choice free trial of cialis
Cialis prices
سه شنبه 13 آذر 1397 10:22 ق.ظ

This is nicely expressed! !
cialis dosage cialis generico milano canadian cialis cialis pills click here cialis daily uk cialis generika in deutschland kaufen cialis authentique suisse 5 mg cialis coupon printable buy original cialis sialis
Cialis canada
دوشنبه 12 آذر 1397 10:36 ب.ظ

Helpful write ups. Thanks!
cialis coupons cialis online deutschland chinese cialis 50 mg where cheapest cialis we recommend cialis info viagra cialis levitra 40 mg cialis what if i take cialis patentablauf in deutschland click now buy cialis brand cialis daily new zealand
buy cialis pills online
دوشنبه 12 آذر 1397 09:51 ق.ظ

Amazing tons of excellent advice.
cialis australia org cialis patentablauf in deutschland are there generic cialis cialis australia org cialis authentique suisse wow look it cialis mexico generic cialis at walmart we recommend cheapest cialis cilas canadian cialis
Online cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 10:04 ب.ظ

Many thanks, An abundance of material.

cialis australia org ou acheter du cialis pas cher generic cialis pill online buy cialis online legal cialis 5 mg funziona cialis generic cialis per paypa deutschland cialis online generic low dose cialis only now cialis for sale in us
buy cialis without a doctor's prescription
یکشنبه 11 آذر 1397 09:12 ق.ظ

Wow all kinds of great advice!
prix de cialis acheter cialis kamagra cialis 5 mg effetti collateral costo in farmacia cialis cialis venta a domicilio import cialis cialis generico lilly price cialis wal mart pharmacy price cialis wal mart pharmacy cialis generic availability
Cialis online
شنبه 10 آذر 1397 10:15 ب.ظ

Kudos! Loads of posts.

cialis en mexico precio cialis alternative only now cialis for sale in us tesco price cialis cialis 5 mg schweiz generic cialis with dapoxetine we choice cialis pfizer india buy cialis uk no prescription tadalafil 20mg cialis 20 mg
Cialis canada
شنبه 10 آذر 1397 08:58 ق.ظ

Cheers! Awesome stuff.
cialis canada on line cialis y deporte trusted tabled cialis softabs cheap cialis viagra or cialis try it no rx cialis where cheapest cialis viagra or cialis cialis generisches kanada cialis kaufen
Cialis online
جمعه 9 آذر 1397 09:44 ب.ظ

You explained this well.
cialis 30 day sample cialis online deutschland cialis authentique suisse cialis lilly tadalafi where cheapest cialis cialis generico online cialis online deutschland cialis online buy cialis uk no prescription usa cialis online
buy cialis germany
جمعه 9 آذر 1397 09:48 ق.ظ

You actually reported it terrifically!
cialis 20 mg cost prix de cialis look here cialis cheap canada cialis dosage amounts generic cialis tadalafil cialis uk generic cialis levitra cialis generico in farmacia canadian discount cialis cialis patentablauf in deutschland
Cialis pills
پنجشنبه 8 آذر 1397 10:46 ب.ظ

Cheers! Good information.
cialis 20mg preis cf cialis baratos compran uk cuanto cuesta cialis yaho viagra cialis levitra cialis flussig cialis usa cost cialis para que sirve link for you cialis price achat cialis en suisse tesco price cialis
buy cialis pills
پنجشنبه 8 آذر 1397 11:21 ق.ظ

Seriously lots of amazing facts.
tadalafil generic canadian discount cialis effetti del cialis cialis reviews click here to buy cialis order a sample of cialis cuanto cuesta cialis yaho venta de cialis canada no prescription cialis cheap cialis prezzo di mercato
Buy generic cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 10:40 ب.ظ

You actually reported this exceptionally well.
tadalafil 20mg cialis name brand cheap ou acheter du cialis pas cher only best offers 100mg cialis cialis savings card cialis wir preise cialis en 24 hora we like it cialis soft gel cialis 5 mg effetti collateral cialis patentablauf in deutschland
Buy cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 10:42 ق.ظ

Thanks a lot. Numerous posts!

prices for cialis 50mg cialis australian price buying brand cialis online free generic cialis buy generic cialis weblink price cialis cialis online napol online cialis generic cialis acheter cialis meilleur pri
buy tadalafil
دوشنبه 9 مهر 1397 04:35 ب.ظ

Great information. Regards.
cialis 30 day sample cialis savings card order cialis from india cialis usa cost generic cialis review uk il cialis quanto costa prezzo cialis a buon mercato cialis in sconto cialis for sale in europa cialis 10 doctissimo
online canadian pharmacies
یکشنبه 1 مهر 1397 02:48 ب.ظ

This is nicely expressed. .
trust pharmacy canada pharmacy canada canadian pharmacy no prescription canadian prescriptions online pharmacy canada reviews canada medications information canadian pharcharmy online canadian pharmaceuticals for usa sales canada online pharmacies surrey buy viagra now
buycialisky.com
چهارشنبه 28 شهریور 1397 10:25 ق.ظ

Appreciate it, Lots of material!

get cheap cialis cialis daily look here cialis cheap canada cialis sans ordonnance cialis authentique suisse cialis generika cialis side effects dangers cialis manufacturer coupon generic cialis 20mg uk rx cialis para comprar
cialisvv.com
دوشنبه 12 شهریور 1397 03:18 ب.ظ

Superb content. Appreciate it.
cialis kamagra levitra cialis online napol trusted tabled cialis softabs wow cialis tadalafil 100mg prix de cialis look here cialis cheap canada look here cialis order on line cialis kaufen wo cialis generico en mexico cialis price in bangalore
cialisvonline.com
یکشنبه 11 شهریور 1397 10:24 ب.ظ

Excellent info. Cheers.
order generic cialis online low dose cialis blood pressure cialis flussig we use it 50 mg cialis dose generic cialis in vietnam generic for cialis cialis for sale south africa tarif cialis france cialis patentablauf in deutschland sublingual cialis online
viagra usa pharmacy
سه شنبه 23 مرداد 1397 09:37 ق.ظ

You revealed it perfectly.
how to buy viagra cheap sildenafil citrate tablets where can i buy cheap viagra online where to buy viagra in malaysia buy viagra no prescription uk viagra online how to get viagra cheap where to buy sildenafil uk viagra buy viagra online pharmacy viagra online viagra
Cialis generic
سه شنبه 23 مرداد 1397 01:09 ق.ظ

Terrific material, Thanks a lot!
cialis prices generic cialis tadalafil viagra cialis levitra cialis great britain cialis 5 effetti collaterali tadalafil 5mg cialis cost click now buy cialis brand cialis price thailand cialis tablets australia
Cialis online
دوشنبه 7 خرداد 1397 04:09 ب.ظ

Seriously a good deal of great tips.
cialis generico milano cialis generic cialis canada on line can i take cialis and ecstasy cialis online nederland cialis pills generic cialis pill online cialis free trial cialis therapie cialis rckenschmerzen
Viagra coupon
پنجشنبه 6 اردیبهشت 1397 03:56 ق.ظ

You have made the point.
buy viagra online overnight buy viagra cheap online how to get viagra from doctor order viagra online without prescription where can we buy viagra cheapest viagra online buy online viagra viagra no prescription uk sildenafil is it illegal to buy viagra online
Cialis generic
جمعه 3 فروردین 1397 06:32 ق.ظ

Many thanks! Loads of knowledge.

cialis herbs cialis generico postepay buy cialis cheap 10 mg cialis rckenschmerzen warnings for cialis cialis 10 doctissimo safe dosage for cialis buy original cialis only now cialis for sale in us sialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر