تبلیغات
گنج کتاب - چگونه دانش و مهارت خود را افزایش دهیم؟

چگونه دانش و مهارت خود را افزایش دهیم؟

پنجشنبه 1 تیر 1396 10:39 ب.ظ

نویسنده : مدیر وبلاگ
ارسال شده در: کسب درآمد ، موفقیت ، کسب ثروت و استقلال مالی ، رشد شخصی ، خودشکوفایی ،

کسب دانش و مهارت در زمینه کارمان یکی از مهم‌ترین عوامل برای کسب درآمد بالا است. میزان درآمد ما نسبت مستقیمی باکیفیت محصول و خدماتمان دارد. برای ارائه محصول یا خدمتی باکیفیت باید در آن زمینه تخصص و مهارت بالایی داشته باشیم. علاقه و استعداد در یک زمینه به معنی تخصص و مهارت در آن زمینه نیست. برعکس علاقه و استعداد  که معمولاً ذاتی و فطری است، تخصص امری اکتسابی است. ما متخصص به دنیا نمی‌آییم و باید دانش و تخصص لازم در هر زمینه‌ای را کسب کنیم و فرابگیریم. هرچند با داشتن علاقه و استعداد، کسب دانش و مهارت با سهولت، لذت و سرعت بیشتری انجام خواهد شد.

«جهل نفرین خداوند است. دانش در حکم بالی است که با آن به بهشت پرواز می‌کنیم.»        ویلیام شکسپیر

کسب درآمد بالاتر با دانش و مهارت بیشتر

خوشبختانه تقریباً هر زمینه کاری و هر فعالیتی که شما مایل به فعالیت باشید قبلاً توسط دیگران انجام شده است. این خبر خوبی است به دلیل اینکه نیازی نیست همه‌چیز را از ابتدا با آزمون‌وخطا یاد بگیرید. این مسیر از قبل طی شده و این کار انجام شده است. تنها کاری که لازم است بکنید این است که به دنبال اطلاعاتی بگردید تا به شما کمک کند که همان کار را انجام دهید. برای پیشرفت و کسب درآمد بالا لازم است در زمینۀ فعالیت و شغل خود، اطلاعات و مهارتمان را همواره توسعه دهیم. باید سعی کنیم به عملکردی عالی در آن زمینه برسیم. شما توانایی‌ها و استعدادهای خاصی دارید که با بیشینه کردن آنها میزان درآمدتان نیز به‌سرعت افزایش خواهد یافت. شما به دلیل استعدادها و توانایی های ویژه خود، انسانی منحصربه‌فرد هستید و از تمام انسان‌های دیگر متفاوت هستید. از طرف دیگر ترکیب خاص تحصیلات،دانش، مشکلات، موفقیت‌ها، سختی‌ها، چالش‌ها و نوع نگرش و واکنشتان به زندگی، شما را منحصربه‌فرد و خارق‌العاده می‌سازد. جنبه‌ی مثبت این خاص بودن می‌تواند با دانش و مهارت بالا ارزش بیشتری به خدمات و محصولات شما بدهد. با افزایش دانش و مهارت‌های خود جزو افراد توانمند و متخصص در زمینه کار خود خواهید شد و طبیعتا درآمد بیشتری کسب خواهید کرد.

«پول درآوردن یعنی برآوردن ساختن خواسته‌ها و نیازهای مردم. هر چیزی که خریده، فروخته یا معامله شود، خواست یک نفر را برآورده می‌کند. یافتن راه‌های خدمت رسانی بهتر به مشتریان، شرکای تجاری، همکاران، دوستان، خانواده و دیگران شما را به ثروتی که آرزو دارید سوق خواهد داد.»          باب پراکتور

مراحل چهارگانه‌ی یادگیری یک مهارت جدید

در اصل هیچ تفاوتی در یادگیری مهارت‌های مختلف وجود ندارد. ما هر مهارت جدیدی را در چهار مرحله یاد می‌گیریم و «آگاهی» در هر نوع یادگیری نقش محوری دارد.

مرحله اول: ناکارآمدی ناخودآگاه

در این مرحله ما هیچ آگاهی در مورد مهارت مورد نظر نداریم و حتی نمی‌دانیم که نمی‌توانیم آن کار را انجام دهیم. مثلاً نمی‌دانیم که نمی‌توانیم دوچرخه‌سواری کنیم.

مرحله دوم: ناکارآمدی خودآگاه

در این مرحله از ناتوانی خود در انجام یک مهارت آگاه می‌شویم. مثلاً می‌دانیم که نمی‌توانیم دوچرخه‌سواری کنیم. ما سوار دوچرخه می‌شویم و با چند بار رکاب زدن تعادل خود را از دست می‌دهیم و زمین می‌خوریم. در این مرحله در حال تمرین و یادگیری هستیم اما هنوز نمی‌توانیم آن کار را درست انجام دهیم.

مرحله سوم: کارآمدی خودآگاه

در این مرحله ما مهارت را یاد گرفته‌ایم اما لازم است که کاملاً حواسمان جمع باشد. مثلاً حالا می‌توانیم دوچرخه‌سواری کنیم اما اگر تمام حواس خود را بر آن متمرکز نکنیم دوباره تعادل خود را از دست می‌دهیم. می‌توان گفت که مهارت را یاد گرفته‌ایم اما تسلط زیادی بر آن نداریم. در این مرحله ما در «سطح فکری» قرار داریم. یعنی نیازمند تمرکز آگاهانه برای انجام کار هستیم.

مرحله چهارم: کارآمدی ناخودآگاه

در این مرحله ما به مهارت تسلط کامل داریم و نیازی نیست موقع انجام آن تمام حواسمان را بر آن متمرکز کنیم. مثلاً در حال دوچرخه‌سواری ممکن است با موبایل صحبت کنیم یا مناظر اطراف را تماشا کنیم یا برای خودمان خیال‌پردازی کنیم. در این مرحله ما در «سطح عصبی» قرار داریم. برنامه دوچرخه‌سواری در مغز ما ثبت‌ شده و هر گاه می‌خواهیم مهارت را انجام دهیم به طور خودکار اجرا می‌شود.

این چهار مرحله در یادگیری تمام مهارت‌ها طی می‌شود. چه دوچرخه‌سواری باشد چه کسب درآمد و ثروتمند شدن. همان طور که می‌بینیم «آگاهی» در این فرآیند بسیار اساسی است. تا وقتی که نسبت به مهارت‌هایی که بلد نیستیم «آگاه» نباشیم هرگز وارد این فرآیند یادگیری نمی‌شویم. روش‌ها و امکانات و منابع مختلفی برای افزایش دانش، مهارت و کسب تخصص وجود دارد.

۱-با خودآموزی شاگرد و استاد خودتان باشید

خودآموزی مهارتی بسیار حیاتی است که هرگز در مدرسه و دانشگاه آموخته نمی‌شود. با این مهارت شما می‌توانید دانش مورد نیاز خود را فرابگیرید. این تصور نادرست را که برای یادگیری هر چیزی حتماً باید به مدرسه یا دانشگاه رفت را رها کنید. مدارس و دانشگاه‌ها معمولاً کمترین بازدهی را در آموزش مهارت‌های اساسی زندگی دارند و معمولاً شیوه آموزش آنها اطلاعات‌محور و مبتنی بر حافظه است. ما به آموزشی تحول‌محور نیاز داریم. آموزشی که ما را نه به یک مصرف‌کننده صرف اطلاعات بلکه به یک انسان پویا و فعال در فرآیند یادگیری و رشد همه‌جانبه در بستر زندگی واقعی قرار دهد. وجود میلیون‌ها فارغ‌التحصیل بیکار خود به خوبی ناکارآمدی سیستم آموزش رسمی را آشکار می‌سازد. بنابراین نیازی نیست که بخواهیم برای کسب دانش و مهارت حتماً به دانشگاه برویم. شما می‌توانید خود شاگرد و استاد خودتان باشید. ناپلئون هیل در کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید در مورد آدم تحصیل‌کرده می‌نویسد:

«انسان تحصیل‌کرده لزوماً کسی نیست که دانش عمومی و تخصصی زیادی دارد. انسان تحصیل‌کرده کسی است که ذهنش را آن‌چنان وسعت بخشیده که به کمک آن می‌تواند بدون زیر پا گذاشتن حقوق دیگران به آنچه می‌خواهد دست یابد.»

اگر به خودآموزی عادت کنید، قادر خواهید بود دانش مورد نیاز خود در هر زمینه را شخصاً کسب کنید. ما در عصر اطلاعات به سر می‌بریم و دسترسی به اطلاعات و دانش برای همه به راحتی میسر است. خودآموزی هنر و مهارت درک و استفاده از این اطلاعات است. خودآموزی علاوه بر تقویت دانش و مهارت شما، توانایی ذهنی و قدرت یادگیری شما را افزایش می‌دهد.

۲-از گنج کتاب بهره ببرید

کتاب‌ها منبع بسیار گران‌بهای اطلاعات و دانش هستند که به بهایی ناچیز در دسترس هستند. کتاب‌ها یکی از بهترین منابع کسب دانش هستند. ما باید همواره در زمینه مورد علاقه خود به مطالعه بپردازیم و سعی کنیم به تمام اطلاعات در آن زمینه مسلط باشیم. علاقه و نبوغ شما در چه زمینه‌ای است؟ در آن زمینه شروع به مطالعه کنید. با بزرگان و نوابغ آن رشته آشنا شوید. زندگی آنان را بخوانید و تحلیل کنید. کتاب‌های ارزشمند را بخرید و برای سایر کتاب‌ها می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی استفاده کنید. ثروتمندان واقعی کتاب‌خوان هستند. در جایی خواندم که ثروتمندان کتابخانه‌های بزرگی دارند و فقرا تلویزیون‌های بزرگی. نباید وقتمان را که ارزشمندترین دارایی ماست با تماشای تلویزیون یا گشت‌وگذار بی‌هدف در اینترنت یا شبکه‌های اجتماعی هدر دهیم. مطالعه یکی از بهترین عاداتی است که هر فرد می‌تواند در خود نهادینه کند. با کتاب خواندن می‌توانیم زندگی خود را از هر لحاظ غنی‌تر کنیم.

«بدتر از کتاب نخواندن، نفهمیدن اهمیت کتاب خواندن است.»     جیم ران

هر روز در زمینه کار، علایق و استعدادهای خود مطالعه کنید. مطالعه منفعلانه بازدهی ناچیزی دارد. هر آنچه را می‌خوانید به پرسش بکشید و در مورد آن بیندیشید. هر روز زمانی را به تفکر اختصاص دهید. تفکر بسیار بهتر است با نوشتن همراه باشد. سؤالاتی مطرح و در مورد پاسخ‌های احتمالی بیندیشید. در مورد تمام مسائل زندگی‌تان با تمرکز و آگاهانه تفکر کنید. مطالعه همراه با تفکر بهترین راه کسب دانش است.

«او که یاد می‌گیرد؛ اما فکر نمی‌کند به جایی نمی‌رسد. او که فکر می‌کند؛ اما یاد نمی‌گیرد، در شرایط خطرناکی به سر می‌برد. من همیشه کاری که بلد نیستیم، انجام می‌دهم و امیدوارم که آن را بیاموزم.»        باب پراکتور

۳-آگاهانه از اینترنت استفاده کنید

احتمالاً اینترنت یکی از سحرانگیزترین اختراعات بشر است. در یک آن می‌توانی به دنیایی از اطلاعات دست پیدا کنی. اینترنت  منبعی ارزان و در دسترس برای دستیابی به انبوه اطلاعات و دانش در هر زمینه‌ای است. شما می‌توانید در هر زمینه‌ای آخرین یافته‌ها را در کسری از ثانیه از اینترنت به‌دست آورید. باید به طور هدفمند از اینترنت استفاده کنیم. وبگردی بی‌هدف می‌تواند به‌راحتی به یک اعتیاد تبدیل شود که در این صورت می‌تواند قسمت بزرگی از وقت و انرژی ما را به نابودی بکشاند. اعتیاد به اینترنت می‌تواند برای مغز و ذهن ما مخرب باشد. نیکلاس کار، محقق آمریکایی در زمینه فناوری و اینترنت، کتابی نوشته با عنوان «کم عمق‌ها؛ اینترنت با مغز ما چه می‌کند؟» (ترجمه امیر سپهرام، نشر مازیار) او در این کتاب با تکیه بر دامنه وسیعی از اطلاعات تاریخی و یافته‌های علمی سعی دارد تأثیرات شناختی اینترنت بر ذهن انسان را بررسی کند و پیامدهای فکری و فرهنگی آن را برایمان آشکار سازد. او با استفاده از شواهد مربوط به فیزیولوژی مغز، کارکرد حافظه و تاریخچه‌ی فناوری‌های فکری، نقش موتورهای جستجوی اینترنتی و به خصوص گوگل را در تغییر عادات مطالعه و تفکر ما نشان می‌دهد. و مشخص می‌کند که چرا عموم مردم قرن بیست و یکم سطحی‌تر از گذشته مطالعه می‌کنند و علیرغم دسترسی به حجم بیشتری از اطلاعات، کم عمق‌تر شده‌اند. پس باید آگاهانه و هدفمند از اینترنت استفاده کنیم. بهتر است قبلاً مواردی را می‌خواهیم در مورد آنها جستجو انجام دهیم و زمانی را که می‌خواهیم صرف این جستجو کنیم، مشخص نماییم. این تصمیم ساده مانع گشت‌وگذار بی‌هدف در اینترنت می‌شود.

سعی کنید اطلاعات ارزشمندی را که در اینترنت می‌یابید به شکل منظم ذخیره کنید و بهتر است که به‌صورت آفلاین از این اطلاعات استفاده کنید.

۴-در دوره‌های آموزشی شرکت کنید

شما می‌توانید با شرکت در دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت دانش و مهارت لازم در زمینه مورد علاقه خود را کسب کنید. در صورتی از دوره‌های آموزشی استفاده کنید که از طریق خودآموزی برای شما ممکن نباشد یا بتواند صرفه‌جویی زیادی در مدت ‌زمان یادگیری شما ایجاد کند. کیفیت دوره آموزشی را از قبل از طریق دوره‌های برگزار شده قبلی و نظر شرکت‌کنندگان در آنها بررسی کنید. برخی دوره‌ها را می‌توانید با تهیه بسته آموزشی آنها و در منزل دنبال کنید.

۵-از کارگاه‌های آموزشی استفاده کنید

اگر می‌خواهید مهارتی عملی را در دوره‌ای کوتاه و به‌صورت عملی بیاموزید، کارگاه‌های آموزشی می‌تواند گزینه مناسبی باشد. تفاوت کارگاه با دوره آموزشی آن است که در کارگاه آموزشی شما عملاً درگیر یادگیری می‌شوید در صورتی‌ که در دوره آموزشی چنین نیست. در کارگاه آموزشی شما در ارتباط مستقیم با مربی یا استاد و سایر هنرجوبان قرار می‌گیرید و با ارائه کار عملی به طور ملموس با تمام جوانب کار آشنا می‌شوید.

۶-کارآموزی کنید

کارآموزی در یک محیط کسب‌وکار واقعی بهترین روش کسب مهارت و تجربه است. اگر علاقه و استعداد داشته باشید در کمترین زمان می‌توانید به تمام فوت و فن یک شغل مسلط شوید. در برخی مشاغل به کارآموزان نیز مبلغی پرداخت می‌شود اما اگر محیط مناسبی برای کارآموزی یافته‌اید ارزشش را دارد که بدون دریافت هیچ دستمزدی مدتی را در آنجا به آموختن عملی کار سپری کنید. در برخی موارد شاید ارزشش را داشته باشد که حتی با پرداخت شهریه به کارآموزی بپردازید. این یک سرمایه‌گذاری بسیار سودبخش است.

۷همیشه در حال آموختن باشید و آموخته‌هایتان را به کار بگیرید

آدم‌ها وقتی روش انجام کاری را یادمی گیرند معمولاً آن را همیشه به همان شیوه انجام می‌دهند و پیشرفتی نیز در کیفیت و کمیت کارشان دیده نمی‌شود. بهتر آن است که همواره به دنبال روش بهتر، سریع‌تر و بیشتر انجام کارها باشیم. لازمه این کار یادگیری همیشگی است. یادگیری فقط به معنی آموختن آنچه دیگران می‌دانند نیست بلکه یک قسمت مهم آن، یادگیری از طریق تجربه و حتی آزمون و خطاست. به‌عنوان کسی که در زمینه‌ای تخصص و مهارت دارد باید همواره به دنبال یافتن روش‌های بهتر و پربازده‌تر باشیم. برایان تریسی، نویسنده و سخنران معروف، نوشته است:

«این روند یادگرفتن و به‌کار بردن چیزی که یاد گرفته‌ام، زندگی ام را تغییر داد. هنوز متحیرم که چقدر ساده و واضح است. فقط بفهمید افراد موفق چکار می‌کنند و همان کارها را بکنید تا به همان نتیجه برسید. آیا این ایده‌ای فوق‌العاده نیست؟»

شما می‌توانید هر چیزی را یاد بگیرید تا  در کارتان به استادی و تسلط عالی برسید. فقط باید مهارت لازم را مشخص کنید و برای یادگرفتن آن پشتکار و مداومت داشته باشید. این کار یک استراتژی بدیهی اما عالی برای کسب درآمد بالاتر و موفقیت بیشتر است که اکثر مردم از آن غافل‌اند.


منبع: سایت زندگی رویایی
دیدگاه ها : () 
برچسب ها: مهارت ، یادگیری ، رشد فردی ، مهارت ها ، کارگاه آموزشی ، دانش ،
آخرین ویرایش: پنجشنبه 1 تیر 1396 10:43 ب.ظbuy viagra locally
پنجشنبه 23 خرداد 1398 11:15 ب.ظ

I've read several just right stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting. I wonder how a lot attempt you put to make such a great informative site.
تخفیف ریحون
یکشنبه 4 تیر 1396 07:36 ب.ظ
تخفیف ویژه 10 هزار تومنی ریحون!
غذا رو سفارش بدید و 10 هزار تومن تخفیف بگیرید!
برای هر کسی که از لینک شما کد تخفیف رو بگیره هم 10 هزار تومن به حساب شما افزوده میشه!
برای گرفتن تخفیف 10 هزار تومنی مراحل زیر رو انجام بدید:
اول لینک رو باز کنید و کد تخفیف رو کپی یا یادداشت کنید
بعدش برید به صفحه اصلی سایت ریحون reyhoon.com و نرم افزار رو دریافت کنید (با گوشی برید و باید برنامه بازار رو داشته باشید)
بعد از نصب نرم افزار ثبت نام کنید (20 ثانیه طول میکشه نهایت!)
موقع سفارش غذا کد تخفیف رو بزنید تا 10 هزار تومن از هزینه غذا کم بشه.
مثلا 20 هزار تومن غذا سفارش بدید فقط 10هزار تومن پرداخت میکنید.
راستی در ماه مبارک رمضان برای مسافران و معذورین شرعی قبل و بعد از افطار باز است.
سوالی داشتید ایمیل بزنید
موفق باشی!

زائرسرای قم
یکشنبه 4 تیر 1396 07:10 ق.ظ
ســــلام !
وبلاگتون زیباست!
موفق باشید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر