گنج کتاب

انگیزشی، موفقیت، رشد شخصی، شادی، سلامتی، مهارتهای زندگی، کارآفرینی و کسب ثروت

شبح ترس و دستیابی به رویاها


ترس به سرعت یک گلوله می تواند رویاهای شما را نابود کند.     ارل نایتینگل

ترس هایتان چقدر در عدم موفقیت شما تقش دارند؟

بیشتر مردم هر کاری می کنند تا از احساس ناامنی ناشی از ترس اجتناب کنند. اگر شما یکی از این افراد هستید، در معرض این خطر قرار دارید که هرگز به آنچه در زندگی می خواهید، نرسید.

تصور کنید که اگر از پیگیری و اقدام در جهت بزرگترین رویاهایتان نمی ترسیدید زندگی شما به چه صورتی در می آمد؟

غلبه بر ترس هایتان شاید تنها گام اساسی برای تحقق زندگی رویایی تان باشد.

ترس امری طبیعی است. وقتی طرح جدیدی را شروع می کنیم یا دست به ریسک جدیدی می زنیم معمولا احساس ترس می کنیم. بیشتر مردم اجازه می دهند که ترس هایشان آنها را از برداشتن گام های بیشتر برای دستیابی به رویاهایشان باز دارد.

مزایای ترس

ترس، مکانیسمی برای آگاه کردن ما از خطرات جانی بود که در میلیون ها سال قبل شکل گرفت. وجود خطری احتمالی به ما هشدار می داد، ترشح آدرنالین خون را بیشتر می کرد و موجب می شد تا احساس خطر و فرار کنیم. متاسفانه اگر چه این واکنش در روزهایی که حیوانات وحشی ما را دنبال می کردند مفید بود، امروزه بیشتر تهدیدات صرفا ساختۀ ذهن ماست نه تهدیدی واقعی برای زندگی ما.

ترس ذاتی نیست

اگر در کودکی قرار بود که از افتادن و آسیب دیدن بترسیم هرگز نمی توانستیم راه برویم. اگر قرار بودن از اشتباه کردن بترسیم هرگز نمی توانستیم حرف زدن را بیاموزیم. اگر قرار بود از حضور در جمع بترسیم هرگز نمی توانستیم به مدرسه و دانشگاه برویم و از لحاظ اجتماعی رشد کنیم. کودکان معمولا از حیوانات و حشرات هیچ ترسی ندارند مگر اینکه این ترس به آنها آموخته شود. اما بزرگترها معمولا از سوسک، موش و خیلی از موجودات ریز و ضعیف دیگر می ترسند. هیچ یک از این ترس ها منطقی و معقول نیست.

ترس نامعقول

افراد بسیاری از مسافرت با هواپیما می ترسند در صورتیکه به راحتی سوار ماشین می شوند و هیچ ترسی از آن ندارند. وقتی ازآنها می پرسیم که چرا از سوار شدن می ترسند؟ معمولا می گویند که ممکن است هواپیما سقوط کند و آنها بمیرند. اما شاید جالب باشد بدانیم که آمار مرگ ناشی از تصادف خودرو بیشتر از سقوط هواپیما است. مردم خیلی بیشتری در اثر تصادف اتومبیل می میرند. پس خطر مسافرت با اتومبیل خیلی بیشتر از احتمال مرگ در اثر سقوط هواپیما است اما آدم های بیشتری از مسافرت با هواپیما می ترسند. بسیاری از ترس های ما چنین وضعی دارند و نامعقول هستند. بعض افراد از این ترس های واهی ترس شدیدی دارند. این نوع ترس ها توانایی افراد را برای موفقیت از بین می برد.

بیشتر چیزهایی که در زندگی از آنها می ترسیدم هرگز اتفاق نیفتادند.    مارک تواین

شش شبح ترس

ناپلئون هیل در کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید، شش ترس اصلی را که همه افراد در زمانی با یک یا ترکیبی از آنها روبرو می شوند نام برده است.

  • ترس از فقر
  • ترس از انتقاد
  • ترس از بیماری
  • ترس از دست دادن عشق، محبت و توجه افراد
  • ترس از پیری
  • ترس از مرگ

سایر ترس ها اهمیت کمتری دارند و تحت این شش ترس قرار می گیرند. هیل معتقد است از آنجا که ترس حالتی ذهنی است و ذهن را می توان کنترل کرد پس می توان با کنترل ذهن و تصورات بر ترس فائق شد.

تغییر تصورات ترسناک

بیشتر ترس های ما ساخته خودمان است. خوشبختانه چون این فکر ساخته خودمان است خودمان نیز می توانیم آن را تغییر دهیم. می توانیم ترس را متوقف کنیم و خود را به مرحله آرامش برسانیم که البته این کار را با مواجه شدن با حقایق انجام می دهیم نه در خیال خود. به منظور از بین بردن ترس باید ازخودمان بپرسیم که چه تصوری ما را می ترساند. بعد باید آن تصور را با تصور مثبت و مخالف آن جایگزین کنیم. مثلا اگر می ترسید که کسی به در خواست شما جواب منفی بدهد تصور کنید که او با خوشرویی تمام به شما پاسخ مثبت می دهد. با حفظ این تصور در ذهنتان ترس شما از بین می رود و شما قادر به اقدام علمی می شوید. هرکس می تواند ذهن خود را کنترل کند. هرکس می تواند انتخاب کند که تحت تاثیر افکار و باورهای دیگران قرار بگیرد یا خیر. همانطور که انسان می تواند انتخاب کند که درها را به روی خود ببندد و بر انتخاب خود متمرکز شود. کلید در ذهن در دست خودمان است.

تنها کسانی که جرئت شکست خوردن دارند می توانند موفق شوند.   رابرت. اف. کندی

بترس ولی انجام بده

همه افراد موفق ناچار بودند علیرغم ترسشان دست به اقدام بزنند. بزرگترین نابودگر ترس، روبرو شدن با آن است. بسیاری از افراد از صحبت در جمع می ترسند اما وقتی خود را وادار به این کار می کنند بلافاصله ترسشان از بین می رود. تمام افراد موفق همه ترس های بزرگی را تجربه کرده اند اما آنچه را از دیگران متمایز کرد این بود که علیرغم ترس دست به علم زدند. آنها می دانستند که اگر عمل نکنند فرصت از دستشان می رود و نمی توانند به رویاهایشان دست یابند.

خدا گفت: بیایید کنار این لبه

آنها گفتند: ما می ترسیم

خدا گفت: بیایید کنار این لبه

آنها آمدند

خدا آنها را هل داد

و آنها پرواز کردند            گوئیلائوم آپولینار؛ شاعر فرانسوی


همچنین بخوانید:

غلبه بر ترس به روش مایکل جردن


 منبع: سایت زندگی رویایی

موضوع: موفقیت، رشد شخصی، خودشکوفایی،
برچسب ها: ترس، شجاعت، جسارت، غلبه بر ترس، شبح ترس، نترسیدن، قوی بودن،

[ پنجشنبه 9 دی 1395 ] [ 04:04 ب.ظ ] [ مدیر وبلاگ ]

[ نظرات() ]