گنج کتاب

انگیزشی، موفقیت، رشد شخصی، شادی، سلامتی، مهارتهای زندگی، کارآفرینی و کسب ثروت

نبوغ ذاتی خود را شکوفا کنید

آیا نبوغ ذاتی خود را می شناسید؟


فکر می کنید چه میزان از استعدادهای خود را شکوفا کرده اید؟

آیا می توانید تصور کنید که با شکوفا ساختن نبوغ ذاتی خود چه تغییرات شگرفی در زندگی شما ایجاد خواهد شد؟

همه ما در کودکی سرشار از کنجکاوی، انرژی، اشتیاق و رویاپردازی هستیم.

آیا الان نیز همین ویژگی ها را دارید؟

چه اتفاقی افتاده است؟

همانطور که در کتاب خودنبوغ شناسی توضیح داده ایم همه ما با استعدادهایی ویژه به دنیا می آییم. اما در فرآیند تربیت، تحصیل و اجتماعی شدن در مورد ۹۸ درصد افراد این نبوغ ذاتی سرکوب می شود. به همین دلیل است که برای شکوفایی استعدادهایمان، ناگزیریم  بر این موانع نبوغ ذاتی غلبه کنیم. اما قبل از آن باید بتوانیم نبوغ ذاتی خود را بشناسیم.

روش ها و تست های مختلفی برای استعدادیابی طراحی شده است اما به دلایلی که در صفحه مشاوره رایگان در پاسخ به سوال برخی دوستان توضیح داده ام، شخصا این روش ها را بسیار ناقص می دانم و معتقدم که هیچ روشی بهتر از درون بینی، درون کاوی و شهود و بصیرت درونی قادر به نشان دادن نبوغ ذاتی ما نیست. نبوغ ذاتی کودکی با وجود سرکوب شدن، ردپاها و نشانه هایی را در درون ما باقی می گذارد. شما با تعمق و تامل در احساسات و علایق خود می توانید نشانه های نبوغ ذاتی خود را بشناسید.

همه ما نابغه هایی بالقوه هستیم. رضایت و شادی حقیقی ما مشروط به شکوفا ساختن این نابغه درونی است. هیچ اغراقی در این ادعا که “همه نابغه اند” وجود ندارد. تصورات سنتی از نابغه به عنوان یک تافته جدابافته و شناخت محدودی که از پتانسیل و توان انسانی وجود داشته باعث برداشت های نادرستی از مفهوم و مصداق نبوغ و نابغه شده است که در مقاله پنج افسانه درباره نبوغ و نابغه آنها را توضیح داده ایم.

اگر شما هم اکنون نیز کنجکاوی، انرژی، اشتیاق و رویاپردازی کودکی خود را داشتید زندگیتان چه تغییری می کرد؟ برخی ویژگی ها هست که وجود آنها لازمۀ شکوفایی نبوغ ذاتی است که ما آنها را ابزار شکوفایی نبوغ ذاتی نامیده ایم و به طور مفصل در کتاب خودنبوغ شناسی در مورد آنها بحث شده است.

اما شکوفایی نبوغ ذاتی صرفا یک ضرورت در مسیر پیشرفت شخصی، شغلی، مالی و رضایت درونی نیست بلکه با کلیت و معنای زندگی ما پیوند دارد. به طوری که نبوغ ذاتی به صورت وسیله ای برای حرکت ما در مسیر رسالت شخصی و غایت زندگیمان است. تا وقتی که رسالت شخصی یا طرح الهی یا افسانه شخصی خود را نیابیم و با به کارگیری نبوغ ذاتی خود در آن مسیر حرکت نکنیم زندگی ما واجد معنای حقیقی خود نخواهد بود.

دانش-مهارت خودنبوغ شناسی را نه تنها در مدرسه و دانشگاه یاد نمی دهند بلکه حتی مدرسه و دانشگاه باعث سرکوب و انحراف استعداد ذاتی ما هم می شود. سیستم‌های آموزشی و تربیتی مدرن که مبتنی بر آموزش همگانی و انبوه، بر مبنای روش و محتوایی یکسان است، با ضعف‌های بنیانی در تشخیص، تشویق و شکوفایی توانایی‌ها و استعدادهای یگانهٔ فردی، همراه بوده است. حتی نظام‌های آموزشی در بسیاری مواقع باعث سرکوب  نبوغ ذاتی افراد و مانع شکوفایی آن بوده‌اند به‌طوری که نبوغ افراد بسیاری جز با رها شدن از قید و بندهای سیستم آموزشی شکوفا نشده است. سیستم آموزشی مبتنی بر پیش‌فرض‌هایی محدودکننده در مورد پتانسیل‌های انسانی است و اساساً قدرت تشخیص قریحهٔ لازم در افراد برای خلق یک پدیدهٔ کاملاً بدیع و بی‌سابقه را ندارد.

ما برای رشد و شکوفایی و دستیابی به زندگی غنی تر برای خودمان و دیگران باید بار شناخت و شکوفایی نبوغ ذاتی مان را خودمان بر دوش بکشیم.

اگر با بیشترین قابلیت خود زندگی نکنید به خداوند خیانت کرده‌اید.           لویس لوینسون، مجسمه‌ساز آمریکایی

منبع: سایت زندگی رویایی

موضوع: موفقیت، رشد شخصی، خودشکوفایی،
برچسب ها: نبوغ ذاتی، خود نبوغ شناسی، استعداد ذاتی، استعدادیابی، کتاب خودنبوغ شناسی، نبوغ طبیعی، نابغه،

[ دوشنبه 22 آذر 1395 ] [ 02:35 ب.ظ ] [ مدیر وبلاگ ]

[ نظرات() ]