گنج کتاب

انگیزشی، موفقیت، رشد شخصی، شادی، سلامتی، مهارتهای زندگی، کارآفرینی و کسب ثروت

امیل فیشر: خوش‌شانسی یک ذهن آماده

پدرش تاجر موفقی بود و پس از اتمام تحصیلات متوسطه مجبورش کرد که در حرفه‌ خانوادگی مشغول به کار شود اما او عاشق علوم طبیعی بود. ۱۶۴ سال پیش در نهم اکتبر ۱۸۵۲ (۱۷ مهر ۱۲۳۱) هرمان امیل لوئیس فیشر (Hermann Emil Louis Fischer ) در شهر کوچک اُیسکرچن (Euskirchen) در نزدیکی شهر کلن در آلمان به دنیا آمد. پدرش بعد از پی‌بردن به بی‌استعدادی او در تجارت از سر ناچاری موافقت کرد که دنبال علم برود. فقط دوازده سال بعد از این ماجرا بود که امیل فیشر، که حالا به یک متخصص و شیمیدان درجه یک  بدل شده بود، پیشنهاد حقوق  ۱۰۰۰۰ مارکی (تقریباً معادل ۶۰۰۰۰۰ دلار فعلی) یک کارخانه بزرگ و معتبر محصولات شیمیایی را نپذیرفت و گفت که «آزادی کامل برای پژوهش علمی» از هر چیزی برای او جذاب‌تر و مهم‌تر است.

در  ۱۸۷۵ که تازه دکترای خود را در استراسبورگ  دریافت کرده و دستیار بایر در آزمایشگاه شیمی آلی بود، آزمایش ناقصی  که دانشجویان انجام داده بودند باعث شد که ترکیب شیمیایی فنیل‌هیدرازین را کشف کند. این اولین کشف بزرگ او بود که شانس و تصادف در آن نقش داشت اما اگر تسلط، تیزبینی و شم علمی فوق‌العاده فیشر نبود امکان نداشت چنین کشفی صورت بگیرد. همان‌طور که لویی پاستور گفته «شانس فقط به سراغ ذهن‌های آماده می‌آید». این کشف در تحقیقات بعدی او بسیار موثر واقع شد. با رفتن به دانشگاه مونیخ در نیمه ۱۸۷۵ تحقیق روی هیدرازین‌ها را ادامه داد و با پسرعمویش اتو فیشر به بررسی رنگ‌های روزانیلینی پرداخت که منجر به توضیح ساختمان شیمیایی آنها شد.

ویژگی چشمگیر زندگی او تنهایی و تمرکز خلل‌ناپذیر بر هدفش به‌عنوان یک محقق بود. حساسیت فوق‌العادۀ ذهنی و ادراک برق‌آسا مشخصۀ بارز امیل فیشر بود و با کوچکترین اشاره‌ای عمق مطلب را درمی‌یافت. به‌عنوان یک شیمیدان تجربی همیشه مقید به آزمون تجربی، مشاهدۀ دقیق و استدلال منطقی بود. تکثر عناوین و عمق آثار او مایه شگفتی است. در طول ۴۵ سال ۶۰۰ مقالۀ تجربی شامل یافته‌های جدید ارائه کرد که پس از مرگش در هشت جلد منتشر گردید. امروزه عصارۀ این دستاوردهای شگرف وارد کتاب‌های درسی شیمی آلی و بیوشیمی شده است.

متن کامل این مقاله را با عنوان شیمیدان چای و شیرینی با زندگی تلخ به قلم موسی توماج ایری در شماره مهر ماه مجله دانشمند بخوانید.

منبع: سایت زندگی رویایی

موضوع: موفقیت، تربیتی، رشد شخصی، خودشکوفایی،
برچسب ها: موسی توماج ایری، امیل فیشر، دانشمند، نبوغ، زندگی رویایی، شیمی، مجله دانشمند،

[ جمعه 28 آبان 1395 ] [ 12:50 ب.ظ ] [ مدیر وبلاگ ]

[ نظرات() ]