تبلیغات
گنج کتاب - رویایی بزرگ در سر دارم که خانوادم میگن تو نمی‌تونی بهش برسی

گنج کتاب

انگیزشی، موفقیت، رشد شخصی، شادی، سلامتی، مهارتهای زندگی، کارآفرینی و کسب ثروت

رویایی بزرگ در سر دارم که خانوادم میگن تو نمی‌تونی بهش برسی

آیا فقط نابغه‌ها می‌توانند رویاهای بزرگ را عملی کنند؟ آیا شما هم ممکن است نابغه باشید؟ آیا هر فردی دارای نبوغ ذاتی است؟ آیا رویای بزرگی در سر دارید؟ حتما در کودکی رویاهای بزرگی داشته‌اید. آیا دنبال رویاهایتان رفته‌اید؟ کدام رویاهایتان به واقعیت پیوسته است؟ آیا رویاهای کودکی‌تان را به فراموشی سپرده‌اید؟ یا هنوز به دنبالشان هستید؟ در اینجا به سوال دوستی می‌پردازیم که رویای بزرگی در سر دارد اما خانواده او را از پیگیری رویایش منع می‌کنند.

سعید:

با عرض سلام و خسته نباشید، اول از همه ممنونم که همچین سایت خوب و مفیدی دارین، و بعد تشکر می‌کنم که این فرصت رو به ما میدین تا بتونیم مشورت کنیم. من میخواستم بدونم رویاهای بزرگ فقط ویژه نابغه‌ها و افراد خاصه! چون من رویایی بزرگ در سر دارم که خانوادم میگن تو نمی‌تونی بهش برسی، و اونایی که کارهای بزرگ کردن و یه جورایی نوابغ، اونا نابغه به دنیا اومدن و این خیلی منو مایوس میکنه!

موسی توماج:

سلام سعید عزیز

در کتاب خودنبوغ‌شناسی: چگونه نبوغ ذاتی خود را کشف و شکوفا کنیم؟ نشان داده‌ام که هر کودکی نابغه به دنیا می‌آید و در واقع همه نابغه‌اند اما در فرآیند بلوغ و اجتماعی شدن در ۹۸ درصد افراد این نبوغ سرکوب شده و شکوفا نمی‌شود. کسانی را که به عنوان نابغه می‌شناسیم افرادی هستند که توانسته‌اند نبوغ ذاتی خود را کشف و آن را شکوفا کنند.

هر یک از ما منبع بی‌پایان و باشکوهی از توانایی‌ها و قابلیت‌های شگفت‌انگیز هستیم که من آن را نبوغ ذاتی نامیده‌ام. اما اولا؛ این نبوغ ذاتی ممکن است ناشناخته بماند. ثانیا؛ اگر هم کشف گردد ممکن است شکوفا نشود. نبوغ ذاتی هرگز خودبه‌خود شکوفا نمی‌شود. در کتاب خودنبوغ‌شناسی به برخی موانع شکوفایی نبوغ ذاتی اشاره کرده‌ام. اولین آنها مانع خانواده بود. گاهی والدین و اطرافیان ما ناخواسته باعث سرکوب استعدادهای ما می‌شوند. بسیاری از والدین مانع رویاپردازی فرزندان خود شده و به آنها می‌گویند که واقع‌بین باشند.

«یکی از غم‌انگیزترین جملات عالم این است: واقع‌بین باش».  ریچارد بولز

آنها نمی‌دانند که واقع‌بینی، فقط باعث تداوم واقعیت فعلی می‌شود اما رویاپردازی باعث خلق واقعیتی جدید می‌گردد. همان‌طور که جیمز آلن گفته صاحبان رویا نجات‌دهندگان جهانند . هر دستاورد بزرگ بشری در ابتدا یک رویا در ذهن یک آدم خیالپرداز بوده است. همه رویاپردازان در ابتدا با نظرهای منفی و حتی طرد و تمسخر از طرف آدم‌های واقع‌بین مواجه شده‌اند. اگر اصرار و مداومت این خیالپردازان نبود امروز همچنان باید در غار زندگی می‌کردیم و بازیچۀ نیروهای طبیعت می‌بودیم. اگر انسان خیالپردازی نمی‌کرد و رویاهای بزرگ در سر نداشت نه چرخی اختراع می‌شد، نه ماشین، نه هواپیما، نه مخابرات، نه اینترنت. و نه به اکتشافات بزرگ علمی دست می‌یافتیم و نه فرهنگی وجود داشت، نه شعری و نه هنری. پس دنیا بسیار مدیون رویاپردازان است.

ابتدا مردم نمی‌توانند باور کنند که کار جدید و عجیبی قابل انجام است. سپس امیدوار می‌شوند که بتوان آن را انجام داد. مدتی بعد متوجه می‌شوند که آن کار شدنی است و درست در لحظه‌ای که کار به انجام رسیده، همه متعجب هستند که چرا مدتها قبل انجام نشده است . فرانسیس هاجسون برنت

سعید عزیز!

پیشنهاد من این است که ابتدا مطمئن شوی که رویا، رویای خودت است. منظور این است که ببینی آیا آن رویا و آرزو از عمق وجود خودت برخاسته است یا تحت تاثیر معیارها و مُدهای محیط و اجتماع قرار گرفته‌ای؟ اگر رویایت را اصیل و برآمده از عمق قلبت یافتی، آن را گرامی بدار. سپس سعی کن استعداد و نبوغ ذاتی خود را بشناسی و ببینی چطور با استفاده از آنها می‌توانی رویای خود را واقعیت ببخشی. اگر رویایت اصیل و مختص خودت باشد باید گام برداشتن در جهت تحقق آن تو را سرشار از شور و اشتیاق سازد. لذت و اشتیاق معیارهای بسیار خوبی است برای تشخیص اینکه آیا راهی که می‌رویم دل دارد یا نه؟ نوابغ کاری را انجام می‌دهند که عاشقش هستند. نه اینشتین، نه ادیسون، نه بیل گیتس، نه جی کی رولینگ و نه استیو جابز هیچ کدام به خاطر پول، جایزه و شهرت کار نمی‌کردند. آنها فقط شور و اشتیاق خود را دنبال کردند و شهرت، پول و جایزه فقط محصول ثانوی کار عاشقانۀ آنها بوده است.

زندگینامه این بزرگان را بخوان و از آنها الهام بگیر.

یک تمرین:

فرض کن رویای تو تحقق پیدا کرده. در این صورت چگونه آدمی خواهی بود؟ چه احساسی خواهی داشت؟ چگونه فکر خواهی کرد؟ چگونه رفتار می‌کنی؟ با چه کسانی ارتباط خواهی داشت؟ و …
حالا این حالت فرضی را با تمام جزئیات از زبان اول شخص و به زمان حال بنویس٫ اگر این کار را انجام بدهی گام مهمی را برای تحقق رویایت برداشته‌ای. با این کار به رویایت، هم در ذهن و هم روی کاغذ عینیت می‌بخشی. گام بعدی زندگی کردن با این وضعیت فرضی است. یعنی در تمام طول روز تصور کن که تبدیل به آن آدم شده‌ای و به رویایت رسیده‌ای و در افکار، احساسات و رفتارهایت از آن موضع عمل کنی. اگر مداوم نوشته‌ات را مرور و تکمیل کرده و با آن زندگی کنی به مرور به ایده‌های خلاقانه‌ای برای تحقق رویایت دست خواهی یافت. در جهت رویایت فورا اقدامی عملی انجام بده و اولین گام را، هر چند که جزئی و کوچک، بردار. به مرور این گام‌ها بزرگتر و قدرتمندتر خواهد شد.

در نهایت برای تحقق هر رویایی چهار ویژگی لازم است: اشتیاق، شهامت، استقامت و خلاقیت.

امیدوارم با تقویت این خصائص و تحقق رویایت، به زندگی خود، خانواده‌ات و جهان غنای بیشتری ببخشی.

دوستدار شما

موسی توماج

منبع: سایت زندگی رویایی

موضوع: موفقیت، رشد شخصی، خودشکوفایی،

[ یکشنبه 2 آبان 1395 ] [ 12:28 ب.ظ ] [ مدیر وبلاگ ]

[ نظرات() ]