گنج کتاب

انگیزشی، موفقیت، رشد شخصی، شادی، سلامتی، مهارتهای زندگی، کارآفرینی و کسب ثروت

آیا می‌دانید چه می‌خواهید؟

آیا می‌دانید چه می‌خواهید؟ اکثر مراجعینم فکر می‌کنند پاسخ این سوال را می‌دانند و معمولا می‌گویند که دنبال موفقیت، ثروت، سلامتی، شادی و امثال آن هستند اما وقتی از آنها می‌خواهم که آیا دقیقا می‌دانند که آن خواسته را به چه میزان، به چه طریق و چه وقتی می‌خواهند؟، قریب به اتفاق، پاسخ آنها منفی است.

اولین گام گریزناپذیر برای کسب آنچه در زندگی می‌خواهید، این است که تصمیم بگیرید چه می‌خواهید.   بن استاین، هنرپیشه و نویسنده

بعد از اینکه فهمیدید چرا اینجا هستید و رسالت شخصی شما چیست؟، باید تصمیم بگیرید می‌خواهید چه کاری انجام دهید، چه باشید و چه داشته باشید؟

می‌خواهید چه کاری انجام دهید؟

می‌خواهید چه تجربه‌ای داشته باشید؟

و می‌خواهید صاحب چه چیزهایی شوید؟

در سفر از جایی که هستید به جایی که می‌خواهید باشید باید تصمیم بگیرید که کجا می‌خواهید باشید. به عبارت دیگر موفقیت برای شما به چه چیزی شبیه است؟

یکی از دلایلی اصلی که چرا اکثر مردم به آنچه می‌خواهند نمی‌رسند این است که اصلا تصمیم نگرفته‌اند چه می‌خواهند و آرزوها و رویاهای خود را به شکل شفاف و با ذکر جزئیات مشخص نکرده‌اند. از طرفی بسیاری از خواسته‌های ما ناشی از آن چیزی است که والدین، معلمان و جامعه از ما توقع دارند نه آن چیزی که واقعا خودمان می‌خواهیم.

با رویاهای کسی دیگر زندگی نکنید

باورهای تحمیل شده از طرف اطرافیان و محیط در کودکی معمولا ما را از خواسته‌ها و تمایلات قلبی‌مان منحرف ساخته و به این سمت سوق می‌دهند که ببینیم دیگران از ما چه می‌خواهند و چه توقعی دارند. یاد می‌گیریم که برای کسب تایید دیگران طبق میل و خواستۀ آنها رفتار کنیم. در نتیجه، حالا یک خروار کار هست که نمی‌خواهیم بکنیم ولی در عوض افرادی زیادی هستند که باید آنها را خشنود و راضی کنیم مثلا:

  • پزشکی می‌خوانیم چون پدرمان می‌خواهد.
  • ازدواج می‌کنیم تا مادرمان را خوشحال کنیم.
  • به جای دنبال کردن شغل رویایی خودمان در رشته هنری، دنبال یک «شغل درست و حسابی» می‌گردیم.

ما به خاطر اینکه عاقل و منطقی به نظر برسیم، در مورد خواسته‌های سست و بی‌اعتنا می‌شویم و کوتاه می‌آییم.

به چیزی کمتر از خواسته واقعی خود راضی نشوید

اگر می‌خواهید به شادمانی و رضایت حقیقی برسید باید دنبال خواسته‌های واقعی خود باشید. اینکه در مورد خواسته‌های خود شفاف نباشید و نیازها و خواسته‌های دیگران را مهمتر از خواسته‌های خود بدانید، صرفا یک عادت است و می‌توانید با تمرین، عادت خلاف آن را به وجود آورید. یکی از ساده‌ترین راه‌های مشخص کردن اینکه واقعا چه می‌خواهید، تهیه فهرستی از سی کاری است که می‌خواهید انجام دهید، سی تا چیزی که می ‌خواهید داشته باشید و سی عنوانی که می‌خواهید قبل از مرگ داشته باشید.

پول درآوردن از کار عاشقانه

آنچه بیشتر مردم را از بیان خواسته‌های واقعی‌شان بازمی‌دارد این است که گمان می‌کنند نتوانند با انجام کاری که عاشق آن هستند امرار معاش کنند و پول درآورند. اگر متعهد باشید به اینکه کاری را که دوست دارید انجام دهید خواهید توانست راهی پیدا کنید که با انجام کار عاشقانه به درآمد و ثروت و استقلال مالی نیز دست یابید.

اگر انتخاب‌های خود را ا آنچه ممکن و منطقی است محدود کنید، خود را از خواسته‌های واقعی‌تان دور کرده‌اید و آنچه باقی می‌ماند، فقط سازش و مصالحه است. رابرت فریتز


همچنین بخوانید:

چرا نابرده رنج را گنج میسر می‌شود؟ راه آسان ثروتمند شدن

با این نشانه‌ها نبوغ ذاتی خود را شناسایی کنید![ چهارشنبه 7 مهر 1395 ] [ 11:17 ق.ظ ] [ مدیر وبلاگ ]

[ نظرات() ]