گنج کتاب

انگیزشی، موفقیت، رشد شخصی، شادی، سلامتی، مهارتهای زندگی، کارآفرینی و کسب ثروت

چگونه از استرس برای رسیدن به موفقیت بهره بگیریم؟

آیا می‌توان استرس را کنترل و حتی آن را به فرصتی برای دستیابی به موفقیت تبدیل کنیم؟ استرس را پزشکان عامل و ریشه بسیاری از بیماری‌ها می‌دانند. در دنیای امروز و زندگی شهری به هر حال مجبور به دست و پنجه نرم کردن با شرایط پراسترس هستیم اما راهکارهای ساده‌ای برای کنترل این شرایط وجود دارد.

یکی از برجسته‌ترین محققان علوم اعصاب اروپا راهکاری چهار مرحله‌ای برای کنترل استرس و تبدیل آن به فرصتی برای موفقیت ارائه کرده است که می‌تواند زندگی افراد پراسترس را دگرگون کند.
پروفسور یان رابرتسان استاد کالج ترینیتی دوبلین معتقد است راهکارهای ارائه شده توسط وی مبنای کاملاً علمی دارد و تمام افراد پس از اولین بار آزمودن آن، هرگز حاضر نیستند روش دیگری را برای مهار استرس به کار گیرند. چهار راهکار ارائه شده توسط رابرتسان عبارت‌اند از:

گام اول

به مغز خود با صدای بلند بگویید که این شرایط چقدر هیجان‌انگیز است.
برای تبدیل استرس به یک موقعیت فوق‌العاده برای پیشرفت، به جای اینکه بگویید شرایط چقدر تنش‌زاست، با صدای بلند به خود بگویید موقعیت پیش آمده کاملاً هیجان‌انگیز است؛ شاید این واگویی در ظاهر ساده و بی‌اهمیت باشد؛ ولی به مغز فرمان می‌دهد که موقعیت را چگونه ارزیابی کند. زمانی که مضطرب یا هیجان‌زده می‌شویم، هورمون کوتیزول ترشح می‌شود. در این حالت واکنش مغز است که مشخص می‌کند هورمون به یک واکنش مضر یا مفید تبدیل شود و وظیفه ماست که حالت مناسب را در اختیار مغز قرار دهیم تا فرمان لازم را صادر کند. در این شرایط هرگز نمی‌توان مغز را قانع کرد که شرایط عادی است: فقط می‌توان به مغز القا کرد که شرایط بسیار هیجان‌انگیز است.

گام دوم

دم و بازدم عمیق انجام دهید.
در این حالت تنفس عمیق پنج ثانیه‌ای از راه بینی و بازدم شش ثانیه‌ای داشته باشید. دم و بازدم عمیق، سبب تغییرات شیمیایی مغز می‌شود و مانند داروی طبیعی ضد استرس عمل می‌کند.

گام سوم

مانند یک قهرمان بایستید.
سومین قدم این است که ژست یک قهرمان را بگیرید؛ یعنی صاف بایستید، قفسه سینه را بیرون داده و سر را کاملاً بالا بگیرید. ژست قهرمانانه سبب می‌شود اعتماد مغز به کارایی‌اش افزایش یابد. در واقع این حالت ترفندی برای افزایش قابلیت و توانایی مغز است. نتیجه آزمایش‌ها نشان می‌دهد ژست قهرمانانه سبب افزایش هورمون تستسترون در زنان و مردان می‌شود.

گام چهارم

دستان خود را مشت کنید.
قدم چهارم این است که دست راست خود را مشت کنید و به مدت ۴۵ ثانیه بسته نگه دارید، سپس آن را برای ۱۵ ثانیه باز کنید و مجدداً ۴۵ ثانیه مشت کنید. این عمل سبب می‌شود نیمکره چپ مغز فعال شده و بدن در یک وضعیت چالش ذهنی قرار گیرد تا از استرس برای بهبود عملکرد بدن استفاده کند.
رابرتسان معتقد است استرس یک منبع انرژی عظیم است؛ بنابراین می‌توان آن را برداشت کرد و از آن در جهت موفقیت کمک گرفت، در غیر این صورت اهرمی برای جذب پیری، افسردگی و سرطان می‌شود. پیاده‌سازی این راهکار در تمام بحران های زندگی، سبب بروز اعتماد به نفسی فوق‌العاده و انگیزه و شعفی وصف‌ناپذیر می‌شود که لازمه پیشرفت است. این تصادفی نیست که بزرگ‌ترین آثار هنری و علمی هنرمندان و دانشمندان در دوران تاریک و بحرانی زندگی‌شان پدید آمده است.
باهوش باشید و نوسانات و بحران‌های عاطفی و اقتصادی را به ابزاری برای افزایش خلاقیت و بهره‌وری تبدیل می‌کنید. یادمان باشد تا زمانی که نفس می‌کشیم، استرس همراه ماست، تصمیم با ماست که آن را به فرصتی برای پیشرفت تبدیل کنیم یا مغلوب و مغبون شویم.

*برگرفته از سایت انتخاب

منبع: سایت زندگی رویایی

موضوع: رشد شخصی، شادی، سلامتی،
برچسب ها: استرس، آرامش، انگیزه، موفقیت، موسی توماج، زندگی رویایی،

[ یکشنبه 21 شهریور 1395 ] [ 06:19 ب.ظ ] [ مدیر وبلاگ ]

[ نظرات() ]