تبلیغات
گنج کتاب - نبوغ ذاتی خود را در هر سنی می‌توانید شکوفا کنید

گنج کتاب

انگیزشی، موفقیت، رشد شخصی، شادی، سلامتی، مهارتهای زندگی، کارآفرینی و کسب ثروت

نبوغ ذاتی خود را در هر سنی می‌توانید شکوفا کنید

در مقالۀ چگونه هر کسی را بهر کاری ساختند نشان دادیم که نبوغ ذاتی شما چگونه شکل می‌گیرد. گفتیم که استعدادهای شما ناشی از خطوط قدرتمند و پرسرعت اتصالات شبکه عصبی شماست. این اتصالات یک بار و برای همیشه ساخته‌شده‌اند و تقریبا تا پایان عمر پایدار هستند. شما در هر روز صدها تصمیم کوچک و بزرگ می‌گیرید. شما قادر نیستید روی هر تصمیم کوچکی فکر کنید بنابراین غریزی عمل می‌کنید. در این حالت مغز شما کاری را می‌کند که طبیعت در این مواقع انجام می‌دهد: راهی را پیدا و طی می‌کند که دارای کمترین مقاومت باشد، یعنی استعدادهای شما. گزینه‌ای پدیدار می‌شود و شما بلافاصله یکی از خطوط پرسرعت خود را فعال می‌کنید و بوم! تصمیم گرفته می‌شود. گزینه دیگر، خط پرسرعت دیگر و تصمیم دیگر.

مجموع این تصمیمات کوچک که هر روز ممکن است مثلاً به هزار تصمیم برسد، عملکرد شما در آن روز است. یعنی ۲۴۰/۰۰۰ تصمیم در یک سال کاری. آیا ممکن است این تعداد تصمیم آگاهانه گرفته شود؟ به همین دلیل است که فقط با دادن آموزش مهارتی به افراد نمی‌توان عملکرد او را بالا برد. با یادگیری ممکن است بتوانید چند اتصال جدید بسازید اما نمی‌توانید کل شبکه ذهنی خود را دوباره از نو بسازید. مهارت جدیدی که یاد گرفته‌اید شاید در چند تصمیم کوچک تأثیر بگذارد و بر چند اتصال ضعیف شما اثر بگذارد، اما فقط بر تعداد انگشت‌شماری. تصمیمات آن‌قدر فراوان و آن‌قدر فوری هستند که مهارت شما نمی‌تواند خطوط پرسرعت را کاملاً مسدود کند و تغییری مهم و پایدار در رفتار شما به وجود آورد.

مهارت‌ها تعیین می‌کنند که آیا می‌توانید کاری را انجام دهید یا نه، درحالی‌که استعدادها چیزی مهم‌تر ارائه می‌کنند: با چه کیفیتی و چند بار می‌توانید آن را انجام دهید. این حقیقت یکی از ادعاهای اصلی مربیان موفقیت و خودیاری را نقض می‌کند. آنها مدعی‌اند که «شما اگر واقعا بخواهید قادر به انجام هر کاری هستید و در هر کار و فعالیتی می توانید موفق شوید و به اوج برسید.» اما این حقیقت ندارد. ما ممکن است به بهای تلاش و تقلای بسیار در هر فعالیتی مقداری پیشرفت کنیم اما بعید است در آن به اوج برسیم. در مقابل در زمینۀ نبوغ ذاتی‌مان به شکل برق‌آسایی قله‌های ترقی را خواهیم پیمود.

از آنجا که ساختار شبکه عصبی تقریبا در تمام عمر ثابت می‌ماند نبوغ ذاتی شما علیرغم سرکوب و عدم شکوفایی هرگز از بین نمی‌رود و همواره در انتظار فرصتی است تا خود را نشان داده و شکوفا شود. در ادامه به چند مورد از استعدادهایی که در سنین بالا شکوفا شده‌اند اشاره می‌‌کنیم. عمیق‌ترین آرزوهای شما همواره شما را به مسیر پیگیری نبوغ ذاتی‌تان فرامی‌خوانند. هر چه زودتر به این ندای درونی خود پاسخ دهید زودتر زندگی در مسیر شخصیت اسطوره‌ای خود را آغاز خواهید کرد.

پنلوپه فیتزجرالد؛ رمان‌نویس مشهور و برنده جایزه بو کر، به خاطر تأمین مالی خانواده به تنهایی و بدون کمک همسر الکلی‌اش، قادر نبود که تا سن پنجاه سالگی بنویسد. هنگامی که طلاق گرفت، این نیاز مهار نشدنی همچون زمان نوجوانی بیدار شد. در خلال بیست سال بعدی زندگی‌اش، وی دوازده رمان چاپ کرد و قبل از مرگش در سن هشتاد سالگی، بنا به گفته یکی از همکارانش عموم داستان‌نویسان وی را به‌عنوان بهترین رمان‌نویس بریتانیا می‌دانستند.

آناماری روبرتسون موزز احتمالاً رکورددار عقیم گذاشتن یک استعداد نیرومند است. وی در مزرعه‌ای در بخش شمالی ایالت نیویورک به دنیا آمد و در کودکی شروع به کشیدن و طراحی کرد و چنان در به تصویر کشیدن سایه‌روشن‌های محیط اطرافش مشتاق بود که شیره توت و انگور را باهم مخلوط می‌کرد تا به نقاشی‌هایش رنگ دهد. اما طرح‌های پراحساسش بزودی به خاطر نیازهای زندگی کشاورزی‌اش به کناری گذاشته شد و به مدت ۶۰ سال نقاشی نکرد. عاقبت در سن هفتاد و هشت سالگی از کشاورزی بازنشسته شد و اجازه داد که استعدادش آزاد شود و مانند پنلوپه فیتزجرالد به خاطر انرژی فروخورده‌اش به‌سرعت اوج گرفت. در زمان مرگش در بیست و سه سال بعد، وی هزاران مزرعه‌ای که از زمان کودکی به یادداشت، به تصویر کشیده بود و در پانزده نمایشگاه انفرادی به نمایش گذاشته و در تمام جهان بنام نقاش مادربزرگ موزز شناخته شد.

آرزوهای شما ممکن است همچون آرزوهای مادربزرگ موزز سمج و تغییرناپذیر نباشند، اما همواره کشش در شما ایجاد می‌کنند. آنها باید این‌گونه باشند. آرزوهای شما این واقعیت فیزیکی را نمایان می‌کنند که بعضی اتصالات مغزی شما از دیگر اتصالات قوی‌تر هستند. بنابراین اهمیتی ندارد عوامل خارجی چقدر بازدارنده باشند، این اتصالات قوی همواره شما را فرامی‌خوانند و می‌خواهند شناخته شوند. اگر می‌خواهید که نبوغ ذاتی خود را پیدا کنید باید به آنها توجه کنید.

*************

آیا این نوشته برای شما مفید بود؟

آیا نبوغ ذاتی خود را می‌شناسید؟

نظر خود را در همین صفحه با ما دریمان بگذارید؟


همچنین بخوانید:

هوش شما [چقدر] چطور است؟

چرا کتاب «خودنبوغ‌شناسی» نوآورانه است؟


منبع: سایت زندگی رویایی


موضوع: موفقیت، رشد شخصی،
برچسب ها: نبوغ، نبوغ ذاتی، خودشکوفایی، موسی توماج، زندگی رویایی، استعداد ذاتی،

[ سه شنبه 26 مرداد 1395 ] [ 06:54 ب.ظ ] [ مدیر وبلاگ ]

[ نظرات() ]