گنج کتاب

انگیزشی، موفقیت، رشد شخصی، شادی، سلامتی، مهارتهای زندگی، کارآفرینی و کسب ثروت

ارباب ذهن خود باشید نه بردۀ آن

ذهن انسان یکی از شگفت‌انگیزترین و قدرتمندترین پدیده‌های جهان است. ذهن نه تنها به ما قدرت ادراک می‌دهد بلکه همچنین قدرت خلق آن را نیز به ما اعطا می‌کند. امروزه شواهد علمی نیز این نظریه فلسفی را حمایت می‌کند که ذهن صرفا یک شاهد و گیرندۀ حسی منفعل نیست بلکه واقعیت عینی در تعامل و تاثیر دوطرفۀ ذهن-عین شکل می‌گیرد. در حیطۀ زندگی شخصی نیز، کیفیت ذهن و آنچه در آن می‌گذرد در رقم زدن سرنوشت ما نقشی اساسی دارد.

به همین دلیل است که گفته شده «ذهن یا خدمتکاری عالی است یا اربابی بی‌رحم». حال در مورد شما وضع چگونه است؟ آیا ارباب ذهن خود هستید یا خدمتکار آن؟ آیا ذهن شما به طور خودکار کار می‌کند و شما کنترلی بر آن ندارید؟ آیا ذهن شما شبیه انباری شلوغ است که همه جور وسایل لازم و دورریختنی در آن روی هم انباشته شده‌اند؟ اگر دائما در ذهنتان افکار ناخواسته و خودبخودی در جریان است و هیچ کنترلی بر اطلاعات ورودی به ذهن خود و نحوۀ عمل آن ندارید، باید به شما هشدار دهم که احتمالا بردۀ ذهن خود هستید و نه ارباب آن.

اکثر آدمها ذهن خود را در حالت خلبان خودکار قرار داده‌اند و تمام اختیارات خود را به ذهن سپرده‌اند. روزانه حدود شصت هزار فکر از ذهن ما عبور می‌کند. اکثر این افکار تکراری، غیرضروری و مضر هستند. بیشتر آنها افکار منفی هستند. افکار آنقدر قدرتمند هستند که بلافاصله با ایجاد احساسی متناسب با خود جسم و روان ما را متاثر می‌سازند. افکار منفی منجر به احساساتی از قبیل ترس، اضطراب، استرس، نگرانی و یاس شده، توانایی هرگونه ابتکار و عمل مثبت و سازنده را از ما سلب کرده و در نهایت ما را به بردگی می‌کشانند.

اما در صورتیکه ارباب ذهن خود باشیم، قادر خواهیم بود که سررشتۀ افکار و بالتبع زندگی خود را به دست بگیریم و سرنوشت دلخواه خود را رقم بزنیم. در این صورت ذهن خود را در جهت دستیابی به اهداف خود برنامه‌ریزی کرده و دائما تحرکات آن را زیر نظر می‌گیریم تا در دام افکار منفی و ناخواسته نیفتیم.

ذهن ما قابلیت‌های فراوانی دارد که از جمله آنها می‌توان به قدرت تفکر، تخیل و شهود را نام برد. ما با استفادۀ آگاهانه و بهینه از این قابلیت‌ها به قدرت جادویی ذهن برای تحقق خواسته‌هایمان دست می‌یابیم.

یکی از مهارت‌های بنیادی که در مدرسه آموخته نمی‌شود فکر کردن است. ما معمولاً فعالیت مغزی را با فکرکردن اشتباه می‌گیریم. فکردن کردن با طرح یک سوال و مسئله آغاز می‌شود. ذهن ما به سؤالات واکنش نشان می‌دهد. هر تفکر آگاهانه فرآیند تلاش برای پاسخ به یک پرسش است. این فرآیند طرح پرسش و جستجو برای پیدا کردن پاسخ آن کار راحتی نیست به همین دلیل است که هنری فورد گفته «اندیشیدن، دشوارترین کار ممکن در دنیا است، احتمالاً به همین دلیل است که عدۀ بسیارکمی خود را درگیر آن می‌کنند». تفکر آن‌چنان ارزشمند است که حتی در آموزه‌های دینی یک ساعت تفکر از هفتاد سال عبادت برتر شناخته شده است و یا در قرآن دائما به تفکر دعوت شده است؛ اما جالب است که چنین مهارتی هرگز آموخته نمی‌شود و بیشتر آموزش، مبتنی بر حافظه است.

تخیل را ملکه قابلیت‌های ذهنی دانسته‌اند. نقطه شروع هر موفقیت، وجود یک نظریه یا نقطه‌نظر است که این نیز ناشی از همان تخیل یا تصور است. خیال کارگاهی است که تمام اعمال و ساخته‌های بشری ابتدا در آنجا ساخته می‌شود. می‌گویند هر چه را که انسان بتواند در ذهن خود تصور کند می‌تواند به آن دست یابد. اکثراً بزرگ‌ترها کودکان را به خاطر خیال‌پردازی سرزنش می‌کنند درصورتی‌که هر ابداع و ابتکاری ناشی از بازی تخیل است. همان طوری که روانشناس بزرگ کارل یونگ نوشته «هر نظریه خوب و هر عمل خلاق ناشی از تخیل است و ریشه در چیزی دارد که از روی عادت خیالپردازی کودکانه نامیده می‌شود. بدون این بازی خیالپرداز، اثر بارور تولد نمی‌یابد. ما بینهایت به بازی تخیل مدیونیم.»

تنها سرمایه مایکروسافت، تخیل انسان است.                     بیل گیتس

در هنگام خیالپردازی ما در موضع خلاقیت که ویژگیِ خدایی است قرار می‌گیریم.

انسان گاهِ تخیل خداست و گاهِ تفکر گدا.                      هولدرلین

فقط رویاهای بزرگ می‌توانند روح انسان‌ها را به حرکت درآورند.  تمام کارهای بزرگ توسط انسان‌های خیالپرداز انجام شده است.

  صاحبان رویا نجات‌دهندگان جهانند.

جیمز آلن، نویسنده کتاب تو همانی که می‌اندیشی

  شهود، بصیرت یا الهام نیز یکی دیگر از همان قدرت‌های ذهنی ماست که هرگز برای استفاده از آن آموزش نمی‌بینیم. شهود در واقع دیدن با چشم درون است که آن را حس ششم نیز نامیده‌اند. عموماً فکر می‌کنند که شهود و الهام شانسی رخ می‌دهد. ما هنوز شناختی از این قدرت نداریم و روشی دقیق که منجر به شهود می‌شود را کشف نکرده‌ایم  و به همین دلیل هنوز از فرشته الهام صحبت می‌شود. با این حال برخی پیش‌زمینه‌ها ظهور شهود و الهام را آسان‌تر می‌کند. اولاً ما باید مسئله و پرسشی داشته باشیم. در مرحله دوم باید در مورد آن تمام اطلاعات موجود را بررسی کرده و عمیقاً بیندیشیم و بعد از تلاش آگاهانه کافی مسئله را رها کنیم و به فعالیتی جنبی و آرام‌بخش مثل قدم زدن یا دوش گرفتن بپردازیم. معمولاً در این اوقات فرشتۀ الهام با جرقه‌ای در ذهنمان راهنمایی لازم را به ما عطا می‌کند.

کارل گوستاو یونگ معتقد بود که ذهن ما از طریق ناخودآگاه جمعی به تمام تجارب و دانش بشری مرتبط می‌شود. این ایده را شاید بتوان به مثابه نظریه‌ای برای توجیه پدیده الهام و اشراق  و مکاشفه به‌کار برد. ذهن ناخودآگاه شخصی ما در حالت خواب یا آرامش عمیق قادر است با ناخودآگاه جمعی ارتباط پیداکرده پیام‌هایی را دریافت کند. مراقبه و آرام کردن ذهن روشی بسیار عالی برای دریافت الهام است. آرامش، باعث اتصال خودآگاه ما به لایه‌های عمیق تر آگاهی شده، قدرت الهام ما را افزایش می‌دهد. مراقبه قسمتی بنیادی از تمام آئین‌های دینی و اسطوره‌ای بوده است. امروزه ثابت‌شده که مراقبه یا مدیتیشن علاوه بر افزایش الهام، تقویت بینش و آگاهی، جسم ما را نیز تقویت نموده و همچنین باعث آرامش و شادمانی بیشتر می‌شود.

نتیجه اینکه با شناخت ذهن و توانایی‌های آن و کسب مهارت در استفادۀ آگاهانه از این مهارت‌ها می‌توانیم در تمام ابعاد زندگی خود را غنی‌تر کنیم. زمانۀما، عصر صنایع و فناوری های انسان ساخته بر پایه «دانایی و توانایی های ذهنی» است. در تمام طول تاریخ بشر، منشأ کامیابی دستیابی به منابع طبیعی مانند زمین، طلا و نفت بوده است، حالا ناگهان ورق برگشته و «دانش» به‌جای آن نشسته است. اینجاست که مفهوم جمله آن فیلسوف، آین راند،بهتر فهمیده می‌شود که گفته بود: «ثروت محصول توانایی انسان در فکر کردن است.» بیل گیتس، ثروتمندترین مرد دنیا، مالک چیزهای ملموس نیست – نه زمین دارد، نه طلا، نه نفت، نه کارخانه، نه فعالیت صنعتی دیگر و نه ارتش و سپاهی و نه البته زور بازوی هرکول. این اولین بار در طول تاریخ بشر است که ثروتمندترین مرد دنیا فقط«رویا، ایده و دانش» دارد و بس٫

**************************

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

نظر خود را در همین صفحه با ما در میان بگذارید.


همچنین بخوانید:

همه نابغه‌اند

با این نشانه‌ها نبوغ ذاتی خود را شناسایی کنید!


منبع: سایت زندگی رویایی


موضوع: موفقیت، رشد شخصی، خودشکوفایی،
برچسب ها: ذهن، کنترل ذهن، ارباب ذهن، قدرت ذهن، زندگی رویایی، موسی توماج،

[ دوشنبه 11 مرداد 1395 ] [ 08:25 ب.ظ ] [ مدیر وبلاگ ]

[ نظرات() ]