گنج کتاب

انگیزشی، موفقیت، رشد شخصی، شادی، سلامتی، مهارتهای زندگی، کارآفرینی و کسب ثروت

ابزار نبوغ ذاتی

همانطور که در مقاله هوش شما چطور است؟ نشان دادیم هریک از ما دارای ترکیبی منحصر به فرد از هوش‌ها و استعدادهای چندگانه هستیم که من آن را نبوغ ذاتی می‌نامم. در کتاب خودنبوغ‌شناسی به طور مفصل به شیوه تکوین نبوغ ذاتی پرداخته‌ام. نبوغ ذاتی یک نیروی بالقوه است و خود به خود به شکوفایی نمی‌رسد. ما در وحلۀ اول نیازمند کشف نبوغ ذاتی خود هستیم و در مرحلۀ بعد باید با شناخت موانع شکوفایی نبوغ ذاتی بکوشیم تا با تقویت خصایل نبوغ ذاتی، آن را پرورش داده و در وجود خود به شکوفایی برسانیم. در این مقاله به ابزارهای نبوغ ذاتی می‌پردازم. این ابزارها، امکاناتی در وجود ماست که برای شکوفایی نبوغ ذاتی خود باید حداکثر استفاده را از آنها بکنیم. حال به تشریح چند ابزار مهم نبوغ ذاتی می‌پردازیم:

تفکر (کنجکاوی)

کنجکاوی مفرط حوّا به ما اشتیاق، اشتها و گرسنگی داد.      باربارا گریزوتی هریسون

همه دانش بشری محصول کنجکاوی، پرسش و تلاش مداوم برای یافتن پاسخ آن‌ها است. تمام کشفیات مهم تاریخ در نتیجه یک سؤال ایجاد شده است. تمام نظریات فلسفی محصول پاسخگویی به برخی سؤالات است. تمام ایده‌های جدید نتیجه کنجکاوی اشخاص برای پاسخ به یک مسئله بوده است. نوابغ انسان‌هایی جستجوگر هستند. آن‌ها شدیداً علاقمندند تا در حیطۀ فعالیت و علایق خود، حقیقت را دریابند. این جستجو برای یافتن حقیقت برای آن‌ها لذت و هیجان زیادی دارد.

جستجوی حقیقت، بسیار گران‌بهاتر از کشف حقیقت است.   اینشتین

در اصل تفکر آگاهانه با یک پرسش آغاز می‌شود. ما معمولاً فعالیت مغزی را با فکرکردن اشتباه می‌گیریم. ذهن ما به سؤالات واکنش نشان می‌دهد. هر تفکر آگاهانه فرآیند تلاش برای پاسخ به یک پرسش است.

اندیشیدن، دشوارترین کار ممکن در دنیا است، احتمالاً به همین دلیل است که عدۀ بسیارکمی خود را درگیر آن می‌کنند.     هنری فورد

برای شکوفا ساختن نبوغ ذاتی‌مان باید نسبت به آن موضوع کنجکاوی شدیدی داشته باشیم. این اشتیاق، یادگیری در آن زمینه را برای ما سریع‌تر و راحت‌تر و عمیق‌تر می‌سازد.

تخیل

تخیل را ملکه قابلیت‌های ذهنی دانسته‌اند. نقطه شروع هر موفقیت، وجود یک نظریه یا نقطه‌نظر است که این نیز ناشی از همان تخیل یا تصور است. خیال کارگاهی است که تمام اعمال و ساخته‌های بشری ابتدا در آنجا ساخته می‌شود. می‌گویند هر چه را که انسان بتواند در ذهن خود تصور کند می‌تواند به آن دست یابد.

اکثراً بزرگ‌ترها کودکان را به خاطر خیال‌پردازی سرزنش می‌کنند درصورتی‌که هر ابداع و ابتکاری ناشی از بازی تخیل است. همانطور که روانشناس بزرگ کارل یونگ نوشته «هر نظریه خوب و هر عمل خلاق ناشی از تخیل است و ریشه در چیزی دارد که از روی عادت خیالپردازی کودکانه نامیده می‌شود. بدون این بازی خیالپرداز، اثر بارور تولد نمی‌یابد. ما بینهایت به بازی تخیل مدیونیم.»

انسان گاهِ تخیل خداست و گاهِ تفکر گدا.      هولدرلین

دستکم روزی یک مرتبه به خودتان اجازه بدهید تا آزادانه بیندیشید و برای خودتان رویاپردازی کنید. همه‌چیز با یک رویا شروع می‌شود. باید بزرگ بیندیشیم و رویاهای بزرگ در سر داشته باشیم.

صاحبان رویا نجات‌دهندگان جهانند.      جیمز آلن، نویسنده کتاب تو همانی که می‌اندیشی

شهود

تنها قلب می‌داند چگونه آنچه را ارزشمند است بیابد.       داستایووسکی

شهود، بصیرت یا الهام نیز یکی دیگر از همان قدرت‌های درونی ماست که هرگز برای استفاده از آن آموزش نمی‌بینیم. اینشتین می‌نویسد: «من به شهود و الهامات معتقدم؛ چون گاهی اوقات، در برخی مسایل، احساس می‌کنم که حق با من است، ولی نمی‌دانم چرا؟». شهود در واقع دیدن با چشم درون است که آن را حس ششم نیز نامیده‌اند. گاهی این حس از اتفاقات مکان‌های دور یا زمان‌های دور و نزدیک نیز خبر می‌دهد. عموماً فکر می‌کنند که شهود و الهام، شانسی رخ می‌دهد. ما هنوز شناخت دقیقی از این قدرت نداریم و روشی دقیق که منجر به شهود می‌شود را کشف نکرده‌ایم  و به همین دلیل هنوز از فرشته الهام صحبت می‌شود.

برخی پیش‌زمینه‌ها ظهور شهود و الهام را آسان‌تر می‌کند. اولاً ما باید مسئله و پرسشی داشته باشیم. در مرحله دوم باید در مورد آن تمام اطلاعات موجود را بررسی کرده و عمیقاً بیندیشیم و بعد از تلاش آگاهانۀ کافی، مسئله را رها کنیم و به فعالیتی جنبی و آرام‌بخش مثل قدم زدن یا دوش گرفتن بپردازیم. معمولاً در این اوقات فرشتۀ الهام با جرقه‌ای در ذهنمان راهنمایی لازم را به ما عطا می‌کند.

زمانی می‌رسد که ذهن به سطح جدیدی از دانش می‌رسد، اما نمی‌تواند بگوید که چگونه به آنجا رسیده است.  اینشتین

کارل گوستاو یونگ، معتقد بود که ذهن ما از طریق ناخودآگاه جمعی به تمام تجارب و دانش بشری مرتبط می‌شود. این ایده را شاید بتوان به مثابه نظریه‌ای برای توجیه پدیده الهام و اشراق  و مکاشفه به‌کار برد. ذهن ناخودآگاه شخصی ما در حالت خواب یا آرامش عمیق، قادر است با ناخودآگاه جمعی ارتباط پیدا کرده پیام‌هایی را دریافت کند.

مراقبه و آرام کردن ذهن روشی بسیار عالی برای دریافت الهام است. آرامش، باعث اتصال خودآگاه ما به لایه‌های عمیق تر آگاهی شده، قدرت الهام ما را افزایش می‌دهد. مراقبه قسمتی بنیادی از تمام آئین‌های دینی و اسطوره‌ای بوده است. امروزه ثابت‌شده که مراقبه یا مدیتیشن علاوه بر افزایش الهام، تقویت بینش و آگاهی، جسم ما را نیز تقویت نموده و همچنین باعث آرامش و شادمانی بیشتر می‌شود.

هر جا که هستید می‌توانید با توجه به درون خود مراقبه کنید. عصاره مراقبه حضور در لحظه است اما برای این کار تکنیک های زیادی به‌کار گرفته می‌شود. شما می‌توانید با مشاهده افکار خود یا تنفس آگاهانه یا صرفاً توجه به بدن خود از درون، شروع کنید. به‌مرور روش مناسب خود را پیدا خواهید کرد و با تمرین بیشتر به لایه‌های عمیق‌تر آگاهی دست خواهید یافت.

*********************

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

آیا در زمینه استفاده از ابزار نبوغ ذاتی؛ تفکر، تخیل، شهود تجربۀ خاصی دارید؟

نظر و تجارب خود را در همین صفحه با سایر مخاطبان در میان بگذارید؟


همچنین بخوانید:

خصایل نبوغ ذاتی

چرا کتاب «خودنبوغ‌شناسی» نوآورانه است؟

الهیات نبوغ ذاتیموضوع: موفقیت، رشد شخصی، خودشکوفایی،
برچسب ها: نبوغ، نبوغ ذاتی، خودنبوغ شناسی، استعداد ذاتی، تخیل، موسی توماج،

[ دوشنبه 4 مرداد 1395 ] [ 08:53 ب.ظ ] [ مدیر وبلاگ ]

[ نظرات() ]