گنج کتاب

انگیزشی، موفقیت، رشد شخصی، شادی، سلامتی، مهارتهای زندگی، کارآفرینی و کسب ثروت

خصایل نبوغ ذاتی

خصایلی وجود دارد که برای شکوفایی نبوغ ذاتی ضروری است. در این نوشته برخی از مهمترین خصایل نبوغ ذاتی را برمی‌شماریم.

شهامت

زندگی یا ماجرایی جسورانه است یا هیچ.           هلن کلر

شجاعت و شهامت خصلتی است که مارا در برابر موانع راه پایدار نگاه می‌دارد. شجاعت بنیان بسیاری از ارزش‌های عالیِ انسانی است. رولو می، روانشناس وجودی، معتقد است که «شجاعت، فضیلت باارزشی در میان سایر ارزش‌های شخصی نظیر عشق یا وفاداری نیست، بلکه بنیاد و اساسی است که زیربنای همه فضیلت‌ها و ارزش‌های شخصی دیگر است و به آنها واقعیت می‌بخشد. بدون شجاعت، عشق ما به شکل وابستگی رنگ می‌بازد. بدون شجاعت، وفاداری ما به سازشگری بدل می‌شود.» باید باید بدانیم که شجاعت و شهامت به معنای فقدان ترس، یاس و ناامیدی نیست، بلکه توانایی اقدام و حرکت به جلو علیرغم ترس، یاس و ناامیدی است. شجاعت باعث می‌شود که به رسالت شخصی خود متعهد باشیم، افکار و اندیشه‌های خود را ابراز کنیم و با گوش دادن به ندای وجدان خویش، به زندگی خود غنا و تعالی ببخشیم.

شهامت سرشار از سحر و نبوغ است.    فلورانس اسکاول شین

ما برای فراتررفتن از محدودیت وجود خود و جامعه و گام نهادن در سرزمین‌های ناشناختۀ وجود خویش به جسارت و شهامت نیاز داریم. شجاعت لازمۀ شکوفایی نبوغ ذاتی و خلاقیت ماست.

بزرگ اندیشی

زندگی کوتاه‌تر از آن است که کوچک باشم.    دیزرائیلی

برای تحقق استعدادها و توانایی‌های ذاتی خود باید از دایرۀ کوچک روزمرگی فراتر برویم. باید اهدافی بزرگ و همتی عالی داشته باشیم.

مرغ را پر می‌برد تا آشیان                 پرّ انسان همت است ای مردمان        مولوی

باید اهداف شخصی خود را به رسالت شخصی و رسالت شخصی را به هدفی جهان‌شمول پیوند بزنیم. اهداف و آرزوهای کوچک هرگز انگیزه و انرژی لازم را برای تحقق کامل نبوغ ذاتی ما فراهم نمی‌کنند. اهداف حقیرانه و سهل‌الوصول، بزرگترین و قویترین استعدادهای درونی ما را پنهان و سرکوب می‌نمایند.

بزرگ‌ترین خطر  برای اکثر ما این نیست که اهداف ما خیلی بزرگ و دور از دسترس است، بلکه برعکس خیلی نزدیک است و خیلی زود آن را به‌دست می‌آوریم.     میکل‌آنژ

مداومت

نبوغ یک استعداد بالقوه است و جز با یادگیری مهارت‌های لازم و تلاش مداوم رشد نمی‌کند و به شکوفایی نمی‌رسد. ممکن است بسیاری فکر کنند نوابغ بدون هیچ تلاشی به موفقیت‌های بزرگ دست می‌یابند ولی واقعیت کاملاً عکس این است.

نبوغ یک درصد استعداد و نود و نه درصد تلاش مداوم است.  اینشتین

پشتکار و مداومت از ویژگی بارز هر نابغه‌ای است. اما باید بدانیم که این تلاش و پشتکار با تقلا و جان کندن سایر آدم‌ها تفاوت اساسی دارد. کاری که نوابغ انجام می‌دهند برایشان حکم بازی و تفریح را دارد. تلاش آنان به جدیت کودکان هنگام بازی می‌ماند. آنها کار عاشقانه خود را انجام می‌دهند و در واقع کار آن‌ها تفریح‌شان است. به خاطر همین است که  می‌توانند به طور خستگی‌ناپذیر ساعت‌ها به تلاش‌شان ادامه دهند.

مبنای مداومت و پایداری قدرت اراده است. اراده نیرویی است که ما را بر هدف تمرکز می‌دهد تا علیرغم شکست‌های موقتی بتوانیم به تلاش خود ادامه دهیم و تسلیم نشویم.

چیزی در دنیا جای مداومت و پشتکار را نمی‌گیرد. استعداد جای مداومت را پر نمی‌کند. دنیا پر از انسان‌های بااستعداد شکست‌خورده است. نبوغ جای مداومت را نمی‌گیرد. بسیاری از نوابغ شکست می‌خورند. تحصیلات جای مداومت را پر نمی‌کند. دنیا پر از ناکام‌های تحصیل‌کرده است. مداومت و عزم و اراده از هر عاملی قدرتمندتر هستند.       توماس واتسون، مؤسس آی.بی.ام

مشکلات فرصت‌هایی هستند که باعث می‌شوند به موارد بهتری برسیم. آنها موانعی بر سر راهمان هستند تا تجارب بیشتری کسب کنیم و در کارمان پخته‌تر شویم.

هر چه طولانی‌تر و بیشتر مقاومت کنیم احتمال موفقیت ما بیشتر می‌شود. نوابغ به‌راحتی تسلیم نمی‌شوند. ادامه راه ممکن است مشکل باشد اما نباید تسلیم شوید و درحالی‌که درس‌های جدیدی می‌آموزید، بخش‌هایی تازه را در وجودتان پرورش دهید و تصمیمات مشکل اتخاذ کنید.

ادیسون قبل از اختراع لامپ ده هزار بار شکست خورد. اشخاص عادی با تجربه کردن اولین شکست دست از تلاش برمی‌دارند. به همین دلیل است که در زندگی با انبوه اشخاص عادی و تنها با یک ادیسون روبرو هستیم.     ناپلئون هیل

آرامش و تمرکز

در زندگی پرسرعت و پرتنش امروزی، آرامش، به گوهری نایاب می‌ماند. اما تا وقتی که دستیابی به آرامش را وابسته به شرایط بیرونی بدانیم خبری از آن نخواهد بود. زندگی به طور طبیعی با مقداری تنش و اضطراب همراه است. آگاهی از اینکه هر لحظه ممکن است بمیریم و تمام رشتۀ وابستگی‌هایمان گسسته شود زایندۀ عمیق‌ترین و معمولا پنهان‌ترین اضطراب‌های ماست که آنها را اضطراب‌های وجودی می‌نامیم. ما برای بکارگرفتن حداکثر پتانسیل‌های درونی به تمرکزی کانونی نیازمندیم و لازمه این تمرکز آن است که آرامش داشته باشیم. ایمان مذهبی همیشه راهی برای کسب آرامش درونی بوده است.

با یاد خدا دل‌ها آرام می‌گیرند.    قرآن

آرامش باعث می‌شود که بتوانیم تمام توجه خود را در لحظه و در کاری که مشغول آنیم حفظ کنیم.

از آرامش و اطمینان، نیرو خواهی گرفت.     انجیل

علاوه بر دلهره‌ها و اضطراب‌های وجودی، ذهن در حالت عادی خود همواره در حال تولید افکار خودبخودی است. همیشه در ذهن ما مناظره‌ای در جریان است که تمرکز ما را مختل می‌کند.

ذهن هیچ‌گاه درست کار نمی‌کند مگر هنگامی که در آرامش است.         سنکا

ذهن فقط در حالت آرامش و تمرکز می‌تواند دریافت‌کننده الهام و شهود باشد و خلاقیت درونی را به ظهور برساند. ما باید یاد بگیریم که ذهن را از حالت خلبان خودکار خارج ساخته و خود کنترل آن را به دست بگیریم. همان طور که قبلا گفتیم چون ذهن برای حفظ بقا طراحی شده همواره دنبال خطرات و امور منفی است و هیمن افکار منفی خود تنش و اضطراب ایجاد کرده مانع تمرکز ما می‌شود. خودآگاهی به افکار و مناظره ذهنی، باعث آرامش می‌شود.

مراقبه بر ذهن باعث سکون و آرامش و تقویت تمرکز می‌شود.

سکوت عاملی است که چیزهای بزرگ را به وجود می‌آورد.      توماس کارلایل

ذهن ما همیشه در حالت سکون و آرامش بالاترین بازدهی را خواهد داشت. هزار و یک عامل و افکار مزاحم همواره در پی برهم زدن تمرکز و توجه ماست. اراده عاملی است تا بتوانیم توجه خود را بر یک چیز متمرکز ساخته و هر عامل مزاحمی را کنار بزنیم. تنها در حالت تمرکز و غرق شدن در کار است که می‌توانیم خلاق باشیم و از محدوده‌های معمول فراتر برویم. ما باید تمام ذهن، قلب و روحمان را به کاری که در حال انجامش هستیم ببخشیم تا بتوانیم نبوغ ذاتی خود را هرچه تمامتر به ظهور برسانیم.

همان طور که مسلمانان هنگام ورود به مسجد کفش های خود را جلوی درب در می‌آورند، من هم هنگام کار کردن جسم خود را در خارج از اتاق کارم می‌گذارم. پیکاسو

هر روز دقایقی را به تمرکز و مراقبه اختصاص دهید. سعی کنید در طول روز از افکار خودبخودی و مناظره‌های ذهنی خود آگاه باشید. این تمرین باعث می‌شود که به مرور ذهنتان آرام و آرامتر شود. نوشتن راهی برای تخلیه افکار مزاحم است. نوشتن برنامه‌های روزانه در شب قبل باعث می‌شود که ذهن آرامتر شده و خواب بهتری داشته باشیم.

******************

آیا این نوشته را دوست داشتید؟

آیا برای شما الهامبخش و مفید بود؟

نظر خود را در همین صفحه با ما در میان بگذارید.


همچنین بخوانید:

هفت مانعی که نمی‌گذارد نبوغ ذاتی خود را شکوفا کنید

دانش-مهارتی ضروری که در مدرسه و دانشگاه یاد نمی‌دهند


منبع: سایت زندگی رویایی


موضوع: موفقیت، رشد شخصی، خودشکوفایی،
برچسب ها: نبوغ، نبوغ ذاتی، موسی توماج، سایت زندگی رویایی، خودنبوغ شناسی، نبوغ طبیعی،

[ شنبه 12 تیر 1395 ] [ 10:12 ب.ظ ] [ مدیر وبلاگ ]

[ نظرات() ]