گنج کتاب

انگیزشی، موفقیت، رشد شخصی، شادی، سلامتی، مهارتهای زندگی، کارآفرینی و کسب ثروت

مسئولیت صد در صد زندگی خود را به عهده بگیرید!

برخی متفکران انسان را موجود توجیه‌گر نامیده‌اند. ما می‌توانیم به راحتی تمام اشتباهات، شکست‌ها، تنبلی‌ها و مشکلات خود را با نسبت دادن آنها به والدین، آموزگارن، جامعه، آب و هوا، جنسیت، دولت و غیره توجیه کنیم. با این کار شاید مقداری از احساس گناه و عذاب وجدانمان کم شود اما هیچ تغییر مثبتی در وضعیت زندگی‌مان صورت نخواهد گرفت. منظور این نیست که سایر عوامل در زندگی ما بی‌تاثیر هستند بلکه غرض این است که چون ما کنترلی بر آن عوامل نداریم گذاشتن مسئولیت زندگی‌مان بر دوش آنها هیچ فایده‌ای برایمان نخواهد داشت. اما قبول مسئولیت کل زندگی خود، ما را در موضعی قرار می‌دهد که بتوانیم مسیر زندگی خود را در جهت دلخواه تغییر دهیم.

بنیان موفقیت بر این نهاده شده است که صد در صد مسئولیت کیفیت زندگی خود را بر عهده بگیریم. اگر می‌خواهید موفق باشید باید مسئولیت صد در صد هر مسئله‌ای را که در زندگی‌تان با آن روبرو می‌شوید بر عهده بگیرید. این شامل سطح پیشرفت، نتایجی که به وجود می‌آورید، کیفیت روابط، وضعیت سلامت و تناسب جسمانی، درآمد، میزان بدهی، احساسات و هر چیز دیگر شما می‌شود.

اما این کار ساده‌ای نیست.

در حقیقت، بیشتر ما عادت کرده‌ایم علت وقایع ناخوشایندی را که در زندگی ما رخ می‌دهد، به چیزی خارج از خودمان نسبت بدهیم. ما والدین، رئیس، دوستان، رسانه‌ها، همکاران، ارباب رجوع، همسر، آب و هوا، اقتصاد، نمودار ستاره‌شناسی، بی‌پولی و کلا هر کسی یا هر چیزی را که می‌توانیم برچسب مقصر بودن به آن بزنیم، مقصر می‌دانیم. هیچ وقت نمی‌خواهیم ببینیم که مشکل واقعی خودمان هستیم.

وقت آن رسیده که جستجوی بیرون از خود را برای یافتن علت اینکه چرا زندگی و اهدافی را که می‌خواستید به دست نیاورده‌اید متوقف کنید، چون این شما هستید که کیفیت زندگی خودتان را خلق می‌کنید و نتایج دلخواه خود را به وجود می‌آورید.

شما و نه هیچ کس دیگر!

برای دستیابی به موفقیت‌های بزرگ و ساختن زندگی رویایی خود هیچ راهی ندارید جز اینکه مسئولیت زندگی خود را تمام و کمال بر عهده بگیرید. پذیرفتن مسئولیت صد در صد زندگی یعنی اطلاع داشته باشی هر اتفاقی که برایت می‌افتد، خودت خالق آن هستی. اگر می‌خواهی واقعا موفق باشی پس مقصر شمردن دیگران و گله و شکایت از اوضاع و زمانه را کنار بگذار و مسئولیت کل زندگی خود را بر عهده بگیر. این پیش‌نیاز خلق زندگی موفق است. با اطلاعات، آگاهی، باورها، عادات و رفتارهایی که داشته‌ای، توانسته‌ای زندگی فعلی خود را به وجود آوری. اگر بدانی که وضعیت فعلی را خودت به وجود آورده‌ای پس می‌توانی همه چیز را آن طور که می‌خواهی دوباره خلق کنی.

۹۹ درصد همۀ شکست‌ها از کسانی ناشی می‌شود که عادت دارند عذر و بهانه بیاورند.     جرج واشنگتن

اگر می‌خواهید زندگی رویایی خود را خلق کنید، پس باید مسئولیت صد در صد زندگی خود را هم به عهده بگیرید. این یعنی همۀ بهانه‌ها، همۀ داستان‌های قربانی بودنتان، همۀ دلایلی که چرا نمی‌توانید و چرا تا الان به اهداف خود نرسیده‌اید، و همۀ عادت‌هایی را که شرایط بیرونی را متهم می‌کردید و مقصر می‌شمردید، کنار بگذارید. باید برای همیشه همۀ آنها را کنار بگذارید.

باید در موقعیتی قرار بگیرید که همیشه قدرت تغییر دادن آن را داشته باشید، آن را درست کنید و نتیجه دلخواه را به وجود آورید. به هر دلیلی – نادانی، عدم آگاهی، ترس، نیاز به برحق بودن، نیاز به احساس امنیت – شما انتخاب کردید که از قدرت خودتان استفاده نکنید. مهم نیست. گذشته درگذشته. آنچه اکنون اهمیت دارد این است که از همین لحظه این شما هستید که انتخاب می‌کنید که چه کنید و چه نکنید و صد در صد مسئولیت نتیجه آن را هم می‌پذیرید.

نمونه‌های فراوانی وجود دارد که مردم بر محدودیت‌ها، مشکلات و موانع غلبه کرده‌اند. بنابراین، این عوامل محدودکننده نیست که شما را محدود می‌کند. این شرایط و وضعیت خارجی نیست که شما را محدود می‌کند. این خود شما هستید که مانع خود هستید. ما هستیم که خودمان را متوقف می‌کنیم. ما با افکار محدودکننده، باورهای منفی، عادت‌های مخرب، رفتارهای ناشی از ترس، میانمایگی و عافیت‌طلبی مانع دستیابی خود به رویاهایمان می‌شویم. پس لطفا از سر راه موفقیت خود کنار بروید!

واکنش شما در برابر رویدادها نتایج زندگی شما را رقم می‌زند.

رویداد + واکنش = نتیجه

اصل قضیه این است که هر نتیجه‌ای که در زندگی به دست می‌آورید (موفقیت یا شکست، ثروت یا فقر، سلامت یا بیماری، آشنایی یا جدایی، کامیابی یا بدبختی) همه حاصل این است که چگونه در برابر رویداد یا حادثۀ قبلی زندگی خود واکنش نشان داده باشید.

اگر علاقه‌ای به نتایج فعلی زندگی خود ندارید، دو راه پیش‌رو دارید که می‌توانید یکی را انتخاب کنید:

  1. می‌توانید رویداد را بابت فقدان نتایج دلخواه مقصر بدانید.

که در این صورت فقط تداوم این وضعیت را تضمین می‌کنید.

  1. می‌توانید به راحتی واکنش خود را نسبت رویدادها تغییر دهید تا بالاخره نتایج دلخواه را به دست آورید.

می‌توانید طرز تفکر و نگرش خود را تغییر دهید، ارتباطات خود را تغییر دهید، تصاویر ذهنی خود را تغییر دهید، می‌توانید رفتار خود را تغییر دهید. این‌ها تنها چیزهایی هستند که روی آنها کنترل دارید. اکثر آدمها برده عادات ذهنی خودشان هستند. ما با باورها، رفتارها و عادات کهنه خود شرطی شده‌ایم. باید کنترل مجدد افکار، تصورات، رویاها خیال‌پردازی‌های روزانه و رفتارهای خود را در اختیار بگیریم تا آنچه فکر می‌کنیم، می‌گوییم و انجام می‌دهیم، به صورت ارادی درآید تا با مقاصد، ارزش‌ها و اهداف ما مطابقت داشته باشد.

اگر به انجام کاری که همیشه می‌کردید ادامه دهید، همان را به دست می‌آورید که همیشه به دست می‌آوردید.

*********************

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

نظر خود را با ما و سایر اعضای سایت در میان بگذارید.


همچنین بخوانید:

لطفا از سر راه موفقیت خود کنار بروید!

موفقیت، برنده شدن و خوشبختی


منبع: سایت زندگی رویایی


موضوع: موفقیت، کسب ثروت و استقلال مالی، رشد شخصی، خودشکوفایی،
برچسب ها: موفقیت، اصول موفقیت، جک کنفیلد، موسی توماج، زندگی رویایی، رشد شخصی، اصول،

[ چهارشنبه 2 تیر 1395 ] [ 05:37 ب.ظ ] [ مدیر وبلاگ ]

[ نظرات() ]