تبلیغات
گنج کتاب - عالم بی‌عمل و درخت بی‌ثمر

گنج کتاب

انگیزشی، موفقیت، رشد شخصی، شادی، سلامتی، مهارتهای زندگی، کارآفرینی و کسب ثروت

عالم بی‌عمل و درخت بی‌ثمر

بسیاری از باورهای جا افتاده در فرهنگ عمومی که زمانی صادق و مفید بوده‌اند در زندگی امروز نیاز به بازبینی و بازاندیشی دارند. از جمله آنها این ضرب‌المثل است:

عالم بی‌عمل مثل ‌درخت بی‌ثمر است

در این جمله عالم به درخت و عمل به ثمر و میوه تشبیه شده است. این تشبیه از چند وجه دارای اشکال است و گاها نتیجه‌گیری‌های نادرست و نامربوطی از آن گرفته می‌شود.

عالم بی‌عمل
من در زمینه کسب ثروت و استقلال مالی آموزش می‌دهم. مبنای آموزش من، دانش و اطلاعاتی است که در این زمینه با مطالعه و تحقیق کسب کرده‌ام. برخی دوستان به من ایراد می‌گیرند که اگر خودت ثروتمند و میلیاردر نیستی چطور می‌خواهی به دیگران آموزش بدهی که ثروتمند شوند؟ در نگاه اول حرف آنها منطقی به نظر می‌رسد اما با بررسی دقیق‌تر نادرستی این ادعا مشخص می‌شود.
آیا استادان اقتصاد و بازرگانی همه ثروتمند هستند؟ و آیا اگر ثروتمند نباشند علم آنها فاقد ارزش و اعتبار است؟
آیا نباید از توصیه‌های پزشکی که ما را از سیگار کشیدن منع می‌کند اما خودش سیگاری است، پیروی کنیم؟
از طرف دیگر آیا کسی که ثروتمند است لزوما دانش کسب ثروت را هم دارد؟
آیا یک فرد موفق، به صرف موفق بودن، علم و دانش موفقیت را هم در اختیار دارد؟
ما قادریم بسیاری از کارها را انجام دهیم اما از اصول و دانش انجام آن کارها بی‌اطلاعیم.
بسیاری از مربیان بزرگ ورزشی هیچ‌گاه به عنوان ورزشکار در آن رشته ورزشی موفقیتی کسب نکرده‌اند اما آنها مربیان بزرگی هستند و میلیون‌ها دلار درآمد دارند. از طرف دیگر بسیاری از قهرمانان ورزشی هیچ گاه در مربیگری موفقیتی کسب نمی‌کنند.

علم بی‌ثمر
من در اینجا علم را در معنای کلی و وسیع خود استفاده می‌کنم و منظور از آن هر نوع دانش، آگاهی و اطلاعات درست است. در معنای خاص آن برخی علوم در نگاه اول فاقد هرگونه فایده‌ای به نظر می‌رسند. برخی می‌پرسند ریاضیات یا ادبیات به چه دردی می‌خورند و چه فایده‌ای دارند؟
روزی یکی از شاگردان اقلیدس، ریاضیدان بزرگ یونانی، در کلاس درس از او پرسید که ریاضیات چه فایده‌ای دارد؟ اقلیدس گفت: از فردا باید شهریه پرداخت کنی!
بدون ریاضیات نه ماشین حسابی وجود داشت و نه کامپیوتری. ریاضیات ابزار و زبان بسیاری از علوم دیگر است.
ادبیات و علوم انسانی بنیان فرهنگ و تمدن بشری است.

علم و دانش فی‌نفسه ارزشمند است.

درخت بی‌ثمر
من عاشق باغبانی و درختکاری هستم. در محوطه خانه روستایی که در شمال دارم، درختان مختلفی کاشته‌ام. بیشتر آنها درختان غیرمثمر هستند و میوه‌ای تولید نمی‌کنند. همه به من می‌گویند این درختان هیچ فایده‌ای ندارند و پیشنهاد می‌کنند به جای آنها درختان میوه بکارم. این حرف اصلا برای من قابل قبول نیست.
همین طرز فکر باعث شده که ما جنگل‌ها را نابود و آنها را تبدیل به آجر و سیمان و آسفالت یا در بهترین حالت تبدیل به زمین زراعی کنیم. حالا با گرم شدن زمین، از بین رفتن لایه ازن و بروز انواع آلودگی‌های زیست محیطی و نابودی انواع گونه‌های گیاهی و جانوری و عناصر طبیعی تازه داریم پی می‌بریم که هر موجودی در طبیعت جایگاه ویژه و منحصر به فرد خود را دارد و هیچ یک از آنها زائد نیست.

از طرف دیگر ما امروزه در اثر بمباران تبلیغاتی پیامهای بازرگانی و زندگی در میان دیوارها حساسیت زیباشناختی خود را از دست داده‌ایم. دیگر نمی‌توانیم زیبایی ذاتی طبیعت را از یک تکه سنگ گرفته تا پشه، مگس و مار و درخت عرعر یا گل شبدر را تشخیص دهیم.
فقط یک انسان با نگاه عمیق و لطیف است که می‌تواند بگوید:
چرا می‌گویند آسب حیوان نجیبی است
و چرا در قفس هیچ کسی کرکس نیست
گل شبدر چه کم از لاله قرمز دارد؟

درخت فی‌نفسه ارزشمند است

عالم بی‌عمل و درخت بی‌ثمر
در زمان‌های دور، اجداد ما به دلیل نادانی و احساس خطر، به هر کسی که ادعای علم و دانش می‌کرد بدبین می‌شدند. مثلا وقتی کسی ادعا می‌کرد فلان گیاه خواص خوبی دارد یا شفابخش است؛ می‌گفتند که اول خودش آن را بخورد. چون می‌ترسیدند که شاید او با گیاهی سمی قصد کشتن آنها را داشته باشد. این نوع ذهنیت به مرور باعث شکلگیری این باور شد که هر کسی که علمی دارد باید به آن عمل کند و در غیر این صورت علم او ارزشی ندارد. این دیدگاه شاید در مسائل تربیتی و اخلاقی درست باشد. شما نمی‌توانید دروغگو باشید اما بخواهید به دیگران صداقت و راستگویی را آموزش دهید. اینجا عمل و توصیه باید باهم همسو و سازگار باشند اما در مورد آموزش سایر علوم و مهارتها چنین نیست و بین علم و عمل به آن تمایز قائل شد.

منبع: سایت زندگی رویایی

موضوع: موفقیت، رشد شخصی، خودشکوفایی،
برچسب ها: عالم، عالم بی عمل، درخت، درخت بی ثمر، موسی توماج، سایت زندگی رویایی،

[ سه شنبه 31 فروردین 1395 ] [ 01:59 ب.ظ ] [ مدیر وبلاگ ]

[ نظرات() ]