گنج کتاب

انگیزشی، موفقیت، رشد شخصی، شادی، سلامتی، مهارتهای زندگی، کارآفرینی و کسب ثروت

غلبه بر ترس به روش مایکل جردن

همان‌طور که امرسون گفته «ترس می‌تواند به سرعت یک گلوله انسان را از پا درآورد». چه بسیار رویاهایی که، ترس، مانع پیگیری و تحقق آنها شده است. در این مقاله از زبان یک اسطورۀ ورزشی به روش غلبه بر ترس خواهیم پرداخت.

بی‌تردید و با تائید بسیاری، مایکل جردن بزرگترین بازیکن بسکتبال تمام دوران است. اما این افتخار یک شبه به دست نیامد. او در پایه دهم دبیرستان سعی کرد به تیم اول بسکتبال آموزشگاه ملحق شود، اما با قد ۱۸۰ سانتی‌متری به نظر برای بازی در آن سطح بسیار کوتاه بود. دوست بلند قامت‌تر او هاروست اسمیت تنها فردی بود که در آن پایه به تیم اول راه پیدا کرد.

او حتی برای تیم دبیرستانش هم انتخاب نشد. این اتفاق شاید هر کسی را ناامید می‌کرد و از خیر پرداختن حرفه‌ای به ورزش می‌گذشت اما با این شکست مایکل برانگیخته شد تا ارزش‎هایش را اثبات کند، او تبدیل به ستارهٔ تیم دوم آموزشگاه شد و در چند بازی توانست بیش از چهل امتیاز کسب کند. طی تابستان بعدی او ۱۰ سانتی‌متر رشد و به سختی تمرین کرد. او در فهرست تیم اول جای گرفت و در دو فصل پایانی بازیش در دبیرستان به طور متوسط در هر بازی ۲۰ امتیاز بدست آورد.

اما این تمام ماجرا نبود. او در آغاز فعالیت حرفه‌ای و وقتی که تازه به عنوان یک ستاره کشف شده بود، با شکستگی پا مواجه شد و ۶۴ بازی را از دست داد اما او قویتر و مصمم‌تر از قبل به میدان بازگشت. جردن یکی از تاثیرگذارترین ورزشکاران بارز نسل خودش بود و افتخارات بسیاری کسب کرد و به یکی از محبوب‌ترین اسطوره‌های ورزشی تمام دوران‌ها تبدیل شد.

مایکل جوردن، ذهنیت یک قهرمان را داشت. جملات او همواره الهامبخش افراد برای تلاش، استقامت، شهامت و اشتیاق سوزان برای دستیابی به رویاها بوده است.

در اینجا نوشته بسیار الهامبخش جردن را درباره ترس می‌خوانیم:

هرگز به از دست دادن یک گل فکر نمی‌کنم. می‌پرسید چرا؟ جون هر وقت که انسان به نتیجه بدی فکر می‌کند، افکار منفی به ذهنش خطور می‌کند.

خیلی‌ها هستند که از ترس شکت قادر به انجام کاری نیستند، آنها همان‌هایی هستند که فقط به نتایج منفی اعمال خود می‌اندیشند. آنها می‌ترسند از اینکه دیگران آنها را «بد» و یا «بی‌لیاقت» و «بی عرضه» بدانند. من تشخیص داده‌ام که اگر قرار است در زندگی به هدف بزرگی دست بیابم به جای فرورفتن در لاک دفاعی باید به هدف حمله کنم و به خودم بگویم که موظفی به هدف برسی. هرگز نمی‌توان با ذهنیتی منفعل به هدفی رسید.

به چیزی جز رسیدن به هدفی دشوار فکر نمی‌کنم و می‌دانم که ترس، چیزی جز توهم نیست. شما فقط گمان می‌کنید که مانعی بر سر راهتان قرار دارد، در حالی که ابدا این‌طور نیست. تنها چیزی که هست فرصتی است برای آن که همه توان خود را به کار بگیرید و موفق شوید. اگر هم آنچه می‌کنم برای من بهترین نتیجه را نداشته باشد، حداقل سودش این است که قادرم به پشت سر نگاه کنم و به خود بگویم «من نهایت سعی خودم را کردم و از حرکت نترسیدم». شکست همیشه باعث شده است که دفعه بعد بیشتر تلاش کنم.

به همین دلیل است که همیشه به همه گفته‌ام که «مثبت فکر کنید» و در هر شکستی، ذخیره لازم را برای حرکت بعدی خود پیدا کنید. غالبا شکست باعث می‌شود که شما زودتر به هدف برسید. اگر قرار باشد ماشینی را تعمیر کنیم، با هربار تعمیر، ماشین را بهتر می‌شناسیم و در نتیج راه پیمودن با آن را بهتر می‌آموزیم و زودتر به مقصد می‌رسیم. بسیاری از اختراعات پس از صدها شکست به وجود آمده‌اند.

فکر می‌کنم، ترس غالبا ناشی از فقدان تمرکز است. اگر هنگامی که در خط حمله ایستاده‌ام به این موضوع فکر کنم که ده میلیون تماشاچی در سراسر دنیا تماشایم می‌کنند، حتی یک گل هم نمی‌توانم بزنم، به همین دلیل همیشه سعی کرده‌ام  از نظر ذهنی، خود را در محیطی آشنا بپندارم و به لحظاتی بیندیشم که توانسته‌ام توپ را در سبد بیندازم و سپس از همان حرکات، احساسات و فنون استفاده کنم و به هدف برسم.

به نتیجه فکر نکنید، فقط همه توانتان را به کار بگیرید که وظیفه‌تان را کامل و بی‌نقص انجام بدهید. وقتی این‌طور فکر کردید، آرامش خاطر پیدا می‌کنید و به نتیجه دلخواه هم می‌رسید. یادتان باشد که شما نمی‌توانید همه عناصر و عوامل را کنترل کنید و خیلی چیزها از دست انسان خارج است اما شما بر مهمترین وسیله موفقیت می‌توانید کنترل داشته باشید و آن ذهن شماست.

من نمی‌توانم بپذیرم که سعی نکنم. من در ذهنم می‌دانستم که چه می‌خواهم باشم و چه نوع بازیکنی بشوم. من دقیقا می‌دانستم کجا می‌خواهم بروم و با وجود تمام ترس‌ها و شکست‌ها روی آن نقطه متمرکز شدم تا اینکه به آن رسیدم.


همچنین بخوانید:

لطفا از سر راه موفقیت خود کنار بروید!
درس‌های زندگی که از یک مرغ دریایی می‌توان آموخت

منبع: سایت زندگی رویایی

موضوع: موفقیت، رشد شخصی، خودشکوفایی،
برچسب ها: ترس، غلبه بر ترس، مایکل جوردن، موفقیت، ترس ها، موانع موفقیت، موسی توماج،

[ دوشنبه 16 فروردین 1395 ] [ 10:57 ق.ظ ] [ مدیر وبلاگ ]

[ نظرات() ]