گنج کتاب

انگیزشی، موفقیت، رشد شخصی، شادی، سلامتی، مهارتهای زندگی، کارآفرینی و کسب ثروت

تمامی مشکلات توهمات ذهن هستند

اکهارت تول
توجهتان را به اکنون متمرکز کنید و به من بگویید در این لحظه چه مشکلی دارید؟

من هیچ پاسخی نمی‌دهم به دلیل آنکه غیرممکن است وقتی توجهتان به طور کامل به اکنون است مشکلی داشته باشید. هر موقعیتی نیاز دارد که یا به آن رسیدگی شود یا پذیرفته شود. چرا شرایط زندگی‌مان را به‌صورت یک مشکل درآوریم؟

ذهن ناآگاهانه عاشق مشکلات است زیرا مشکلات به شما نوعی هویت می‌بخشند. این هم عادی و هم غیرمنطقی است. «مشکل» به این معناست که شما به شرایط ذهنی بدون وجود قصدی واقعی یا امکانی برای اقدام کردن در اکنون، تکیه می‌کنید و به طور ناآگاهانه آن را به بخشی از احساس خویشتن‌تان تبدیل می‌کنید. شما آن قدر توسط شرایط زندگی گرفتارشده‌اید که معنی زندگی را ازدست‌داده‌اید. به‌جای متمرکز کردن توجهتان به چیزی که می‌توانید هم اکنون انجام دهید، در ذهنتان بارِ غیرمعقول یکصد چیز متفاوت را حمل می‌کنید که می‌خواهید یا ممکن است در آینده آنها را انجام دهید.

زمانی که مشکلی را به وجود می‌آورید، درد را به همراهش می‌آفرینید. همۀ آنچه که لازم دارید یک انتخاب ساده، یک تصمیم ساده است؛ به خود بگویید: مهم نیست که چه اتفاقی روی دهد اما من دیگر درد بیشتری برای خودم نخواهم آفرید. من مشکل بیشتری به وجود نخواهم آورد.

اگرچه این تصمیمی ساده به نظر می‌رسد ولیکن بسیار قاطعانه می‌باشد. شما هرگز قادر به عملی کردن این تصمیم نخواهید بود مگر آنکه حقیقتاً از رنج بیزار باشید و یا اینکه حقیقتاً در زندگی به‌اندازه کافی رنج‌برده باشید. و یگانه راه رهایی از رنج دستیابی به اقتدار اکنون است. اگر بتوانید برای خودتان رنج بیشتری نیافرینید، برای دیگران نیز رنج بیشتری به وجود نخواهید آورد. همچنین دیگر زمین زیبا ، آرامش درونی، و کل عقل و درایت بشری را با منفی‌گرایی آلوده نمی‌کنید.

می‌بایست موقعیتی خاص پیش آید که شما اجباراً با اکنون سروکار داشته باشید، در این صورت عمل شما واضح و قاطع خواهد بود البته اگر از آگاهی لحظۀ حاضر ناشی شود. و بدین‌صورت واکنشتان نتیجه‌بخش‌تر است زیرا که این واکنش از گذشتۀ شرطی ذهنتان حاصل نشده بلکه پاسخی شهودی به آن موقعیت خاص است. به مصداقی دیگر، وقتی که ذهن مقید به زمان، واکنش نشان می‌دهد، بهتر است که هیچ کاری انجام ندهید و فقط متمرکز به اکنون باقی بمانید.

برگرفته از: کتاب لذت حضور یا اقتدار اکنون از اکهارت تول

منبع: سایت زندگی رویایی

zendegiroyaie.com

موضوع: شادی، سلامتی، تربیتی، رشد شخصی،
برچسب ها: مشکلات، قدرت اکنون، لحظه حال، مناظره ذهنی، آرامش، اکهارت تول، سایت زندگی رویایی،

[ یکشنبه 15 آذر 1394 ] [ 08:23 ب.ظ ] [ مدیر وبلاگ ]

[ نظرات() ]