گنج کتاب

انگیزشی، موفقیت، رشد شخصی، شادی، سلامتی، مهارتهای زندگی، کارآفرینی و کسب ثروت

چگونه بدون جراحی زیبایی خوشبخت باشیم؟

خبر مرگ دختری جوان در اثر جراحی زیبایی بینی آن‌قدر برایم شوک‌آور بود که بر آن شدم تا تحقیق و تأملی دراین‌باره انجام دهم. با جستجویی ساده برای واژۀ پرطرفدار “زیبایی” انبوهی از مطالب و تبلیغات رنگارنگ توجهم را جلب کرد:

بهترین راه برای رسیدن به فرم دلخواه سینه

قوی‌ترین و بهترین محصولات لاغری دنیا

چطور در ۴۵ روز بینی خود را خوش‌فرم کنید

۳ تمرین برای دستیابی به ران‌هایی رویایی

چگونه در ۶۰ ثانیه جوان‌تر به نظر برسیم

لیفتینگ اجزاء صورت بدون جراحی

چگونه لباس بپوشیم تا ران‌های خود را کوچک‌تر نشان دهیم؟

رازهای زیبایی ۵ زن مشهور

و …

با بررسی بیشتر با آماری عجیب روبرو شدم:

طبق بررسی که در سال ۲۰۰۸ انجام‌شده سالانه ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار از سرمایه زنان ایرانی صرف خرید لوازم آرایشی می‌شود. بخش عمده این سرمایه به جیب شرکت‌های چینی، ترکی و تایلندی می‌رود که با روش‌های ماهرانه اجناس بی‌کیفیت خود را به نام و برند شرکت‌های آمریکایی و اروپایی وارد بازار ایران می‌کنند و به فروش می‌رسانند.

زنان ایرانی که با جمعیت ۱۴ میلیونی ۹ درصد از جمعیت ۱۵۵ میلیونی زنان خاورمیانه را تشکیل می‌دهند، ۳۰% از لوازم آرایشی را در این منطقه مصرف می‌کنند.

در میزان مصرف لوازم آرایشی، ایران در خاورمیانه بعد از عربستان در رتبه دوم و در جهان هفتم است.

مقایسه‌ای نشان می‌دهد که زنان ایرانی ماهانه یک ریمل و زنان فرانسوی هر چهار ماه یک ریمل مصرف می‌کنند. همچنین مصرف عطر و اودکلن زنان ایرانی هفت برابر زنان فرانسوی است.

۹۰% جراحی‌های زیبایی در ایران مربوط به جراحی بینی است.

میزان جراحی بینی در ایران ۷ برابر آمریکا است.

کارشناسان عواملی چون سست‌شدن باورهای مذهبی، تهاجم فرهنگی، برنامه‌های ماهواره‌ای، مردسالاری، برخورد قهری با بدحجابی، کسب موقعیت‌های شغلی و عوامل دیگری را در ایجاد این وضعیت موثر دانسته‌اند. من در پی علت‌یابی این بحران نیستم و مخاطب من در این مقاله زنان و مردانی هستند که به هر نحوی با ظاهر خود مشکل‌دارند و به دلیل تصورِ نداشتنِ ظاهر زیبا، رنج می‌کشند. قرار گرفتن در زیر بمباران تبلیغاتی که دائما شما را با یک استاندارد زیبایی و تناسب‌اندام مقایسه می‌کنند تا در نهایت بتوانند با فروش کالاهای متنوع خود به سودی سرشار دست یابند، ممکن است باورهای منفی و کاذب بسیاری در شما ایجاد کرده باشد. من در اینجا سعی دارم حقایقی را طرح کنم با این امید که با کسب آگاهی عمیق‌تر از حقیقت و معنای وجود خویش، بازیچۀ تبلیغات و معیارهای کاذب نشویم و نخواهیم خودمان را به‌صورت رونوشتی از این معیارها درآوریم.


  • شما جسمتان نیستید

آیا ما بدنمان هستیم؟ اگر چنین است چرا می‌گوییم «دست من»، «صورت من»، «بینی من»، «بدن من». وقتی می‌گوییم «بدن من»، یعنی «بدن» قسمتی از وجود «من» است نه «کل وجود من». این حقیقتی بسیار ساده و بدیهی به نظر می‌رسد اما به همین سادگی هم ممکن است مورد غفلت واقع شود؛ و ممکن است ما «خودمان را با جسممان اشتباه بگیریم». یکسان‌انگاری خود با جسم خویش یا بها دادن بیش از اندازه به آن، می‌تواند منشأ درد و رنج بی‌پایانی باشد. بدن ترکیبی از مواد شیمیایی است و به‌مرور پیر و فرسوده می‌شود تا در نهایت با مرگ به‌مرور به مواد تشکیل‌دهنده‌اش تجزیه شود. اما ممکن است ما بهایی بیش‌ازحد برای بدن خود قائل شویم و خود را با بدنمان یکی بگیریم. سیل تبلیغات رنگارنگ هرلحظه به ما چنین القا می‌کنند که بدن بسیار مهم است تا بتوانند ما را به مصرف هر چه بیشتر کالاهای جورواجور خود وادار کنند. جسم ابزاری در اختیار ماست و ما باید آن را تمیز و آراسته نگه‌داریم اما توجه و تمرکز بیش‌ازحد بر جسم، ما را از حقیقت وجود خویش غافل ساخته، درد و رنج، ترس و اضطراب بی‌پایانی برای ما به همراه می‌آورد.


  • شما زیبا هستید

به عقیده من هرگز به‌درستی نخواهیم دانست که چرا یک شی زیباست.             آناتول فرانس

تجربه نشان داده که «هر چهره‌ای با خنده زیباتر است» اما  خانم‌هایی را می‌شناسم که سعی می‌کنند هرگز نخندند چون معتقدند خنده باعث ایجاد چین و چروک روی پوست صورت می‌شود!                   موسی توماج

«زیبایی» در جسم خلاصه نمی‌شود و جسم نیز منحصر به اندام هنرپیشه‌های هالیوود و مانکن‌های مجلات مُد نیست. هر یک از ما با اندامی منحصربه‌فرد زاده شده‌ایم. یگانه بودن جسم شما خود واجد ارزش است. شما فقط در مقایسه است که خود را زیباتر یا زشت‌تر می‌بینید. اما هیچ معیار ثابتی برای زیبایی وجود ندارد و در دوره‌های مختلف تاریخی این معیار همواره در حال تغییر بوده است. مثلاً درحالی‌که که در دوره قاجار چاق بودن یکی از معیارهای زیبایی زنان بود حالا همه دنبال اندامی لاغر هستند. پس این معیارها صرفاً سلیقه‌ای جمعی است که هیچ ارزش ذاتی را شامل نمی‌شود. حتی اگر شما با همین معیارها نیز اندام و چهره‌ای زیبا داشته باشید آیا بالاخره این بدن پیر، فرسوده و نابود نمی‌شود؟

از طرف دیگر باید بدانیم که کسی که صرفاً به خاطر زیبایی شما در پی رابطه با شما باشد، شما را فقط یک جسم می‌بیند. انسان موجودی بسیار پیچیده و چندبعدی است و در هر رابطه‌ای گذشت زمان و کسب شناخت از وجوه پیچیده رفتاری و شخصیتی دو طرف، موجب رنگ باختن گزینه‌ای مثل جذابیت ظاهری می‌شود. عشق نامشروط، خوش‌اخلاقی، مهربانی، همدلی، درک، دلسوزی صفاتی به‌مراتب مهم‌تر در کیفیت روابط ماست. بزرگی گفته «اگر زن یا مردی صرفنظر از زیبایی دارای اخلاق خوب باشد مانند عدد ۱ است و اگر از آراستگی و زیبایی ظاهری هم بهره‌مند باشد گویی یک صفر جلوی عدد ۱ گذارده‌ایم. یعنی اخلاق به کمک ظاهر انسان می‌آید و آن را ده‌ برابر می‌کند و اگر ۱ حذف شود فقط صفر باقی می‌ماند.» پس زیبایی حقیقی آن صفات و ارزش‌های والای انسانی جاودانه‌ای است که کسب می‌کنید. بنابراین ما باید به دنبال کشف و شکوفایی زیبایی ذاتی و درونی خود باشیم.

زیبایی منشأ عشق نیست بلکه عشق منشأ زیبایی است.                         تولستوی


  • موهبت ذاتی خود را شکوفا کنید.

اگر شما انسانی خاص و ویژه بودید، دارای استعداد و توانایی‌ای خارق‌العاده‌ای، احتمالاً دیگر به دلیل متفاوت بودن قیافه‌تان از معیار استاندارد زیبایی! احساس حقارت نمی‌کردید و رنج نمی‌کشیدید. خبر خوش آنکه شما همان انسان خاص و ویژه هستید. شما نه تنها وجودی منحصربه‌فرد هستید بلکه دارای موهبتی خاص و یگانه هستید که من آن را «نبوغ ذاتی» نامیده‌ام. کاری، مهارتی، ویژگی‌ای هست که شما بهتر از هرکس دیگر آن را بیان و عیان می‌کنید. کشف و شکوفایی این پتانسیل بالقوه منشأ حقیقی رضایت، شادی و خوشبختی در زندگی شما است. برای کشف و شکوفایی نبوغ ذاتی خود باید از معیارهای سطحی اجتماعی فراتر برویم. باید راهی را برویم که برایمان دل دارد. باید کاری کنیم که به آن عشق می‌ورزیم. اگر می‌خواهیم زیبایی ذاتی خود را متجلی کنیم باید «خودمان» باشیم چرا که همۀ ما در ذات خود، به طور یکتایی زیبا و باشکوه هستیم. برای تحقق این خود حقیقی‌مان باید راه خودمان را برویم زیرا که «به دنبال گله رفتن فقط راه خوبی برای گوسفند شدن است» (جان سی مکسول). شکوفایی قابلیت‌های یگانۀ درونی‌مان، بزرگ‌ترین راز خوشبختی است.

خداوند به شما کمک می‌کند تا آنچه می‌توانید، بشوید، تمام آنچه برای آن سرشته شده‌اید؛ اما هرگز اجازه نمی‌دهد در قالب شخص دیگری موفق شوید. جویسی‌مییِر

منبع: سایت زندگی رویایی

ZendegiRoyaie.com

موضوع: موفقیت، خانواده، زناشویی، تربیتی، رشد شخصی، شادی، سلامتی، خودشکوفایی،
برچسب ها: زیبایی، خوشبختی، موهبت درونی، نبوغ ذاتی، شادی، جراحی زیبایی،

[ یکشنبه 17 آبان 1394 ] [ 11:54 ب.ظ ] [ مدیر وبلاگ ]

[ نظرات() ]